PARTNER PORTALU
  • BGK

Działdowo ostatecznie zrezygnowało z budowy parku wodnego

  • PAP    12 lutego 2014 - 16:12
Działdowo ostatecznie zrezygnowało z budowy parku wodnego

Działdowo ostatecznie zrezygnowało z budowy parku wodnego, w najbliższych dniach miasto zwróci urzędowi marszałkowskiemu w Olsztynie otrzymaną na tę inwestycję dotację - poinformował PAP w środę burmistrz Bronisław Mazurkiewicz.
Burmistrz dodał, że miasto rezygnuje z budowy, dlatego, gdyż urząd marszałkowski w Olsztynie poinformował, że dotację na ten cel miasto otrzyma pod warunkiem ukończenia inwestycji do końca czerwca 2015 r. Działdowo wnioskowało o wydłużenie tego terminu o kolejny rok.

"To dla nas za mało czasu, ponieważ wszystkie procedury trzeba przeprowadzać na nowo. Z naszych wyliczeń wynika, że nowy przetarg mógłby zostać rozstrzygnięty jesienią, a na same roboty budowlane potrzebujemy 1,5 roku" - przyznał PAP burmistrz Mazurkiewicz.

Kłopoty z budową parku wodnego w Działdowie pojawiły się kilka miesięcy temu, gdy wykonawca nie dotrzymywał terminów realizacji poszczególnych etapów umowy. Basen miał powstać w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Gdy w połowie stycznia miasto otrzymało od wykonawcy plany, które miały być gotowe jesienią i dodatkowo zawierały błędy, zdecydowano o wypowiedzeniu umowy. Dalsze prowadzenie inwestycji, która jest współfinansowana unijnymi środkami, miasto uzależniało od tego, czy olsztyński urząd marszałkowski wydłuży do 2016 roku czas jej realizacji.

"To dla nas niezwykle trudna i smutna sytuacja, ale utrzymując taki stan rzeczy ryzykowalibyśmy tym, że nie skończymy na czas, utracimy dotację i wpadniemy jako miasto w długi"
- powiedział PAP burmistrz Mazurkiewicz. Dodał, że ma nadzieję, że miastu uda się zbudować basen z innych m.in. unijnych programów w przyszłej perspektywie.

Koszt budowy Wodnego Centrum Rekreacji w Działdowie szacowany był na 34,6 mln zł, z czego 16,5 mln zł to pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Burmistrz Mazurkiewicz przyznał, że dotychczas wykorzystano nieco ponad 800 tys. zł dotacji i na piątkowej sesji radni Działdowa zdecydują w głosowaniu o zwróceniu tej kwoty urzędowi marszałkowskiemu w Olsztynie.

"Mamy te pieniądze, sądzę, że przelew możemy wykonać od razu po sesji" - powiedział burmistrz.

Działdowo wezwało już wykonawcę inwestycji do zapłaty 3,2 mln zł kar umownych i przystąpienia do inwentaryzacji inwestycji.

"Jeśli firma nie zgłosi się na inwentaryzację, dokonamy jej sami z inżynierem projektu" - zapowiedział Mazurkiewicz. Umowa między miastem Działdowo a wykonawcą zakładała ukończenie inwestycji do końca 2014 r.

W parku wodnym w Działdowie miały się znaleźć m.in. basen na otwartym powietrzu i zjeżdżalnie, basen pod dachem z ruchomą niecką, jacuzzi, korty tenisowe, które zimą byłyby lodowiskiem. Inwestycja ta została wskazana przez tygodnik "Polityka" jako "słabo uzasadniona", ponieważ miasto liczy zaledwie 20 tys. mieszkańców.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.