PARTNER PORTALU
  • BGK

Dziecięce mogiły z okresu wojny w Toruniu zostana odnowione

  • PAP    12 sierpnia 2013 - 13:43
Dziecięce mogiły z okresu wojny w Toruniu zostana odnowione

Władze Torunia rozpoczynają renowację zbiorowych mogił dzieci - ofiar niemieckiego obozu przesiedleńczego "Szmalcówka" z okresu wojny. Pieniądze na przeprowadzenie prac przekazała Krajowa Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
"W miejscu istniejących mogił wyznaczonych betonowym obramowaniem powstaną małe, dziecięce nagrobki umieszczone na trawie. W północnej części kwatery zostaną umieszczone dwie tablice pamiątkowe z napisem +Tu spoczywają dzieci polskie zmarłe bądź zamordowane przez hitlerowców w latach 1940-1943 w obozie Szmalcówka, posadzone zostaną również byliny i krzewy" - poinformował Szczepan Burak, dyrektor wydziału środowiska i zieleni w toruńskim magistracie.

Miasto otrzymało już pozwolenie konserwatora zabytków na przeprowadzenie robót budowlanych na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Prace, finansowane przez Krajową Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, ruszą niezwłocznie po wyłonieniu wykonawcy.

Cmentarz Komunalny nr II w Toruniu, na którym znajdują się dziecięce mogiły z okresu wojny, jest wpisany do rejestru zabytków. W dwóch zbiorowych grobach znajdują się szczątki zmarłych bądź zamordowanych w 1939 roku przez Niemców dzieci, które wraz z rodzicami trafiły do niemieckiego obozu "Szmalcówka" w Toruniu.

W okresie II wojny światowej, w Toruniu działał utworzony przez Niemców Centralny Obóz Przesiedleńczy. Założono go w połowie października 1940 roku na terenie przedwojennej fabryki smalcu i rafinerii olejów jadalnych "Standard", popularnie nazywanej "Szmalcówką".

Pierwszy transport z wysiedlanymi z Pomorza polskimi rodzinami przybył 19 listopada 1940. Od wiosny 1941 r. "Szmalcówka" przestała być obozem przesiedleńczym, a stała się "wychowawczym" obozem pracy, który zlikwidowano w lipcu 1943 r. Zmarłych w "Szmalcówce" chowano na cmentarzu przy ul. Grudziądzkiej, obecnie jest to Cmentarz Komunalny nr II w Toruniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.