PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzięki obwodnicy szybciej do Białegostoku

  • AW    2 października 2012 - 17:50
Dzięki obwodnicy szybciej do Białegostoku

We wtorek udostępniono kierowcom 11,1 km odcinek drogi ekspresowej S8, stanowiący obwodnicę Zambrowa i Wiśniewa. Dzięki obwodnicy z obu miejscowości zostanie wyprowadzony ciężki ruch tranzytowy.
Całkowity koszt inwestycji to 402,5 mln zł, z czego kontrakt budowlany 352,8 mln zł. Wysokość dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 293,6 mln zł.

Dzięki inwestycji pokonanie trasy z Warszawy do Białegostoku skróci się o blisko pół godziny - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA)

Na obwodnicy Zambrowa będą trwać jeszcze, zgodnie z umową, ostatnie prace wykończeniowe, kierowcy muszą się zatem liczyć z lokalnymi utrudnieniami i ograniczeniami prędkości. Po zakończeniu wszystkich robót obwodnica stanie się fragmentem dwujezdniowej drogi ekspresowej S8 Warszawa–Białystok.

Obwodnica Zambrowa i Wiśniewa to przede wszystkim wyprowadzenie ruchu tranzytowego z obu miejscowości. O tym jak wielkie ma to znaczenie mogą świadczyć dane z Generalnego Pomiaru Ruchu 2010, kiedy to okazało się, że przez środek miasta przejeżdża średnio 14 750 pojazdów silnikowych na dobę w tym 5,5 tys. to pojazdy ciężarowe i autobusy.

Trasa została wytyczona nowym śladem, wybudowano na niej 15 obiektów inżynierskich, 78 przepustów, 19 zbiorników retencyjnych oraz 8,5 km ekranów akustycznych. Zużyto 250 tys. ton warstw bitumicznych, a wzdłuż obwodnicy oraz wszystkich dróg zbiorczo rozprowadzających, łącznic i dróg serwisowych postawiono 51,4 km barier ochronnych stalowych i betonowych. W ramach zadania został przebudowany także 4-kilometrowy fragment wylotu z Zambrowa w kierunku Łomży, w ciągu drogi krajowej nr 63.

Oddana do ruchu obwodnica Zambrowa to kolejna droga szybkiego ruchu oddana w tym roku przez GDDKiA. W tej chwili kierowcy mogą korzystać już z ponad 2160 km tych dróg. Cena ofertowa Wykonawcy tego odcinka stanowiła 57% wartości kosztorysu inwestorskiego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.