PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzięki środkom UE powstaje "Forum Synagoga"

  • PAP    23 czerwca 2010 - 11:14

Gruntownie modernizowana i odrestaurowywana dzięki środkom unijnym zabytkowa synagoga w Ostrowie Wlkp. zostanie przeznaczona na cele kulturalne. Trwają prace związane z wymianą dachu i renowacją dwóch kopuł. Obiekt pn. "Forum Synagoga" ma zostać oddany do użytku w przyszłym roku.
- Oprócz sali koncertowej dla 150 osób będzie można wykorzystać empory (balkony) jako galerii. Scena będzie umieszczona od strony wschodniej. Po latach zaniedbań możemy powiedzieć, że udało się nam przywrócić świetność tej wyjątkowej w skali miasta i kraju budowli - powiedział prezydent miasta Radosław Torzyński.

Prace renowacyjne wykonuje jedna z toruńskich firm. Koszty odnowienia obiektu wyniosą 6,8 mln zł, z których 70 proc. udało się pozyskać z Unii Europejskiej. Remont synagogi rozpoczął się od modernizacji kopuł, dachu i elewacji, której kolor ustalono na podstawie badań stratygraficznych (warstwowych). Jedna z kopuł stanie się punktem widokowym. Obecny betonowy płot zastąpi metalowe, kute ogrodzenie - powiedziała PAP Sylwia Nowicka z miejscowego magistratu.

W trzecim kwartale założona zostanie iluminacja dwóch wież i kopuł oraz elewacji frontowej i elementów detali architektonicznych. Po zakończeniu robót zewnętrznych, od czwartego kwartału rozpoczną się szczegółowe prace konserwatorskie wewnątrz budynku - poinformował Mateusz Nycek z urzędu miejskiego.

Synagogę wzniesiono w latach 1857-1860. Należy do najpiękniejszych w Europie obiektów tego typu, wybudowanych w stylu mauretańskim. Pierwowzorami były dla niej okazałe synagogi na terenie Prus oraz Budapesztu i Wiednia, które przybrały styl mauretański, czerpiący także z biblijnych opisów świątyni Salomona w Jerozolimie.

Obiekt znajduje się w samym centrum. Został przekazany miastu w 2006 r. przez Gminę Żydowską Wyznaniową we Wrocławiu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.