PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzięki UE renowacja zabytkowego kościoła

  • PAP    11 lutego 2011 - 14:29

Zabytkowy drewniany otynkowany kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego na warszawskim Targówku Przemysłowym odzyska blask dzięki środkom z UE. W piątek podpisano umowę na dofinansowanie renowacji całego zespołu: kościoła, plebani i dzwonnicy. Dofinansowanie wyniesie ponad 3,6 mln zł
Kościół pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego znajduje się przy ulicy księcia Ziemowita. Wzniesiony został z inicjatywy kolejarzy w 1919 r. jako wotum wdzięczności Bogu za odzyskanie Niepodległości, a przy jego budowie wykorzystano materiały pochodzące z rozbiórki Dworca Wileńskiego, zburzonego w okresie I wojny światowej. Zaprojektował go wybitny architekt Stefan Szyller (twórca m.in. biblioteki i bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego, gmachu głównego Politechniki Warszawskiej, gmachu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i wystroju architektonicznego Mostu Poniatowskiego).

Konsekracji kościoła dokonał ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI.

Kościół nawiązuje do stylu zakopiańskiego. Jest jednonawowy, z podcieniami i prostokątnymi okienkami po bokach, z wysokim dachem krytym dachówką z ażurową sygnaturką ze spiczastym hełmem. Przy kościele wzniesiono plebanię w stylu dworkowym i drewnianą dzwonnicę o szkielecie wykonanym z elementów torowiska kolei petersburskiej.

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego został wybudowany tylko jako prowizoryczny i tymczasowy, z myślą postawienia później w tym miejscu świątyni murowanej.

Remont zabytkowego kompleksu ksiądz ksiądz Tomasz Gill rozpoczął niedługo po tym jak w 2004 r. objął parafię. Zaczął od remontu plebanii. "Budynek był w tak złym stanie, że przy pierwszej ulewie woda tak się lała z sufitu, że było trzeba podstawiać wiadra, wiele wiader" - wspominał. Przyznaje, że środki z Unii Europejskiej to jedyny ratunek dla całego kompleksu. "To bardzo biedna parafia" - przyznał.

Remont rozłożono na etapy. W ramach przeprowadzonych już prac naprawiono dach plebanii oraz strop budynku. Odnowiono elewację i schody zewnętrzne, wymieniono okna. Zamontowano instalacje centralnego ogrzewania, elektryczną, gazową, a stary piec zastąpiono kotłem ekologicznym. W budynku plebanii działa też świetlica dla mieszkających w okolicy dzieci. "Mogą tu zjeść coś ciepłego, odrobić lekcje, pobawić się" - powiedział proboszcz.

Drugi etap prac to generalna renowacja kościoła. Naprawiono już drewnianą konstrukcję kościoła, przeprowadzono remont więźby dachowej i sygnaturki. Odremontowano dach. Teraz trwają prace we wnętrzu - ma być m.in. zainstalowane ogrzewanie podłogowe. Ponieważ nie zachowały się żadne zdjęcia czy rysunki przedstawiające jak w przeszłości wyglądało wnętrze świątyni, obok zachowanych zabytkowych elementów wystroju, wprowadzone będą nowe nawiązujące do stylu zakopiańskiego. Planowana jest też instalacja iluminacji świetlnej kościoła, a na dachu budynku zamontowanie kolektorów słonecznych i fotowoltaicznych.

Ostatnim trzecim etapem prac będzie nowa aranżacja terenu wokół kościoła i plebanii. Wtedy przeprowadzona zostanie renowacja dzwonnicy. Posadzone zostaną nowe rośliny, powstanie staw i edukacyjna ścieżka ekologiczna dla dzieci. W pobliżu powstanie centrum recyklingu oraz kompostownia. "Chcemy być czyści ekologicznie i uczyć tego innych" - zaznaczył ksiądz Gill.

Prace renowacyjne całego kompleksu powinny zakończyć się wiosną przyszłego roku. Koszt całego remontu zabytkowego kompleksu to 4,3 mln zł. Partnerami parafii w projekcie unijnym są Stowarzyszenie Dzieci Targówka i Fundacja Nasza Ziemia.

Podpisy pod umową złożyli: proboszcz parafii pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego ksiądz Tomasz Gill i wicemarszałkowie województwa mazowieckiego Marcin Kierwiński i Krzysztof Strzałkowski.

"Dzisiejsza umowa pozwoli przekazać unijną dotację na inwestycję bardzo ważną w aspekcie społecznym i kulturowym" - podkreślił wicemarszałek Marcin Kierwiński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • kanapka, 2011-02-11 14:54:49

    Już TE RAZ będę chwalił UE !!! Jest super! Piękna i mądra! I taka potrzebna...!