PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzielnica dla studentów

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    28 marca 2011 - 07:29
Dzielnica dla studentów

Szczecińscy studenci stworzyli koncepcję miasta akademickiego. Chcą, aby na terenie między al. Piastów, ul. Potulicką i Narutowicza stanęły biblioteki, akademiki i centra technologiczne.
Pomysł zrodził się w Instytucie Architektury i Planowania Przestrzennego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pod opieką jego dyrektora, Marka Wołoszyna – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Studenci stworzyli architektoniczne i urbanistyczne koncepcje zagospodarowania dzielnicy Nowe Miasto. Miałaby to być akademicka część Szczecina, w której znalazłoby się miejsce dla bibliotek, centrów nowej technologii, inkubatorów przedsiębiorczości, centrów sportowych i kongresowych.

Jak wyobrażają sobie realizację tej idei studenci, pokazuje wystawa „Szczecin – Nowe Miasto Akademickie”.

W Szczecinie studiuje ok. 70 tys. studentów. Do tego należy jeszcze dodać kolejne 12 tys. pracowników uczelni. To jedna piąta ludności miasta. Problem w tym, że budynki wszystkich uczelni porozrzucane są po całym Szczecinie.

Pomysłodawcom zależy, aby tworzyły spójną całość. Były teren wojskowy znakomicie się do tego nadaje, choćby z tego względu, że stoją tam już budynki US i ZUT. Poza tym jest to miejsce świetnie skomunikowane, blisko centrum i dworca PKP, z wciąż niewykorzystanym potencjałem.

Prof. Wołoszyn uważa, że z wdrożeniem pomysłów należy się spieszyć, bo wkrótce na Nowym Mieście ulokuje się wyłącznie „mieszkaniówka” – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.