PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzielnica klinik odzyska dawny blask

  • Rynek Zdrowia/Gazeta Wyborcza    21 września 2012 - 13:29
Dzielnica klinik odzyska dawny blask

Pięć budynków wchodzących w skład sławnej "dzielnicy klinik" (między ul. Chałubińskiego, Marii Skłodowskiej-Curie, Karola Marcinkowskiego a Wybrzeżem Ludwika Pasteura) doczekało się renowacji - neogotyckie elewacje błyszczą polewą cegieł, dachy pozbyły się łat a okna wymieniono na drewniane.
To nie są zwykłe stare szpitale, ale unikatowy kompleks klinik uniwersyteckich, starannie zaprojektowany z ponad stuletnią metryką. W jego skład wchodzą m.in. Klinika Ginekologiczno-Położnicza, najstarszy budynek w "dzielnicy klinik", wybudowany w latach 1887-1890, który miał ogromną salę operacyjną z amfiteatrem dla 120 osób, Klinika Chorób Dziecięcych (dziś ul. Marii Skłodowskiej-Curie 50-52), gdzie już sto lat temu wybudowano dodatkowy, supernowoczesny pawilon dla dzieci chorych na gruźlicę czy też Klinika Chirurgii (dziś przy ul. Skłodowskiej-Curie 66).

Podobne zespoły klinik wybudowano wcześniej w Heidelbergu, Bonn i Halle, ale zostały wyburzone lub znacznie przebudowane. Wrocławska "dzielnica klinik" jako jedyna przetrwała w niezmienionym stanie i jest dzisiaj pomnikiem postępu medycyny. Przyjeżdżają ją podziwiać lekarze, historycy medycyny i architektury z całej Europy.

Mieszkańcy mają nadzieję, że to dopiero początek wielkiej rewitalizacji matecznika gwiazd medycyny i okazja, żeby zaczęli wprowadzać go na szlaki turystyczne stolicy Dolnego Śląska. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • glewski, 2012-09-21 15:58:26

    Nareszcie coś pozytywnego, jeszcze gdyby NFZ podniósł wycenę kontraktów do ich rzeczywistych kosztów, to byłoby idealnie. A tak zawsze można popatrzeć na architekturę...