Dzielnica klinik odzyska dawny blask

  • Rynek Zdrowia/Gazeta Wyborcza
  • 21-09-2012
  • drukuj
Pięć budynków wchodzących w skład sławnej "dzielnicy klinik" (między ul. Chałubińskiego, Marii Skłodowskiej-Curie, Karola Marcinkowskiego a Wybrzeżem Ludwika Pasteura) doczekało się renowacji - neogotyckie elewacje błyszczą polewą cegieł, dachy pozbyły się łat a okna wymieniono na drewniane.
Dzielnica klinik odzyska dawny blask
To nie są zwykłe stare szpitale, ale unikatowy kompleks klinik uniwersyteckich, starannie zaprojektowany z ponad stuletnią metryką. W jego skład wchodzą m.in. Klinika Ginekologiczno-Położnicza, najstarszy budynek w "dzielnicy klinik", wybudowany w latach 1887-1890, który miał ogromną salę operacyjną z amfiteatrem dla 120 osób, Klinika Chorób Dziecięcych (dziś ul. Marii Skłodowskiej-Curie 50-52), gdzie już sto lat temu wybudowano dodatkowy, supernowoczesny pawilon dla dzieci chorych na gruźlicę czy też Klinika Chirurgii (dziś przy ul. Skłodowskiej-Curie 66).

Podobne zespoły klinik wybudowano wcześniej w Heidelbergu, Bonn i Halle, ale zostały wyburzone lub znacznie przebudowane. Wrocławska "dzielnica klinik" jako jedyna przetrwała w niezmienionym stanie i jest dzisiaj pomnikiem postępu medycyny. Przyjeżdżają ją podziwiać lekarze, historycy medycyny i architektury z całej Europy.

Mieszkańcy mają nadzieję, że to dopiero początek wielkiej rewitalizacji matecznika gwiazd medycyny i okazja, żeby zaczęli wprowadzać go na szlaki turystyczne stolicy Dolnego Śląska. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nareszcie coś pozytywnego, jeszcze gdyby NFZ podniósł wycenę kontraktów do ich rzeczywistych kosztów, to byłoby idealnie. A tak zawsze można popatrzeć na architekturę...

glewski, 2012-09-21 15:58:26 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE