PARTNER PORTALU
  • BGK

Dziś otwarcie śląskiego odcinka A1 i superwęzła w Gliwicach

  • wnp.pl (WP)    23 grudnia 2009 - 05:07

Odcinek autostrady A1 z Sośnicy do Bełku długości 15,4 km będzie otwarty o godz. 16 - podała GDDKiA. Do ruchu będzie też dopuszczony największy węzeł drogowy w Polsce i Europie Środkowej.
Odcinek Sośnica-Bełk ma trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Podczas prac było konieczne uwzględnienie szkód górniczych.

Na trasie powstały trzy węzły autostradowe: w Knurowie, Dębieńsku i Bełku, a także plac poboru opłat Gliwice i dwa miejsca obsługi podróżnych w Knurowie. Inwestycja obejmowała też elementy ochrony środowiska, w tym 9,1 km ekranów akustycznych, urządzenia podczyszczania wód, zieleń ochronną i przejścia dla zwierząt.

W ramach inwestycji powstały 33 obiekty inżynierskie o łącznej długości 1349 m, w tym 14 wiaduktów w ciągu autostrady i dróg poprzecznych, 12 mostów w ciągu autostrady, 6 mostów w ciągu dróg poprzecznych oraz przejście podziemne dla pieszych.

Roboty budowlane zrealizowała za 213 mln zł grecka firma J&P Avax. Prace zaczęła w styczniu 2007 r. Inwestycja współfinansowana była ze środków UE w ramach Funduszu Spójności, którego udział wyniósł 83 proc. kosztów kwalifikowanych.

Wraz z odcinkiem autostrady A1 do ruchu będzie oddany również węzeł autostradowy Gliwice-Sośnica, który łączy autostrady A1 i A4 oraz drogę krajową nr 44. Łączna długość dróg wybudowanych w obrębie tego superwęzła to 33 km. W jego ramach powstało 14 wiaduktów, 1 most oraz przejazd pod DK44. Wybudowano ekrany akustyczne o długości 4 km, a także przebudowano sieć energetyczną, wodociągową, gazową, teletechniczną, deszczową, ciepłowniczą i trakcyjną.

Otwarcie węzła nie jest jednak równoznaczne z całkowitym zakończeniem prac na nim. Będą one trwały do maja 2010 r., stąd możliwe są niewielkie utrudnienia.

Wykonawcą węzła również była spółka J&P Avax. Wartość prowadzonych robót to 853 mln zł

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • gliwiczanin, 2009-12-24 11:32:22

    Główny dojazd do węzła z centrum Gliwic czyli ul. Pszczyńska była po 17 zamknięta. Czy to znaczy, ze węzeł został otwarty o 16 tej?