PARTNER PORTALU
  • BGK

Dźwigi nie zagrażają lotnisku Balice

  • GK    23 sierpnia 2011 - 12:45
Dźwigi nie zagrażają lotnisku Balice

Pracujące obecnie w Morawicy trzy dźwigi nie zagrażają samolotom, a inspektorzy nadzoru budowlanego potwierdzili, że budowa jest prowadzona w sposób bezpieczny i zgodny z prawem.
Decyzją z dnia 19 sierpnia br. prezes urzędu lotnictwa cywilnego wyraził zgodę na lokalizację dwóch dodatkowych dźwigów na terenie budowy centrum logistycznego w rejonie krakowskiego lotniska Balice.

Czytaj też: Ostra odpowiedź zarządu Balic

Zgodnie z wnioskiem zgłoszonym przez inwestora, dźwigi mogą pracować do 16 września br. w godzinach od 07:00 do 19:00 do wysokości 14,5-15 metrów nad poziom gruntu.

Czytaj też: Zawirowania wokół lotniska w Balicach

Jednocześnie ULC wyraził zgodę na wydłużenie czasu pracy trzeciego, dotychczas użytkowanego dźwigu. – Żurawie samochodowe o wysokości do 15 metrów nad poziom terenu [...] nie przekroczą standardowej powierzchni ograniczającej wysokość zabudowy i pod względem lokalizacyjnym i wysokościowym nie spowodują powstania bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu statków powietrznych – stwierdza decyzja prezesa ULC.

Czytaj też: Prace przy lotnisku w podkrakowskich Balicach mogą ruszyć, ale bez dźwigu

Zgodnie z zaleceniem ULC, inwestor z 72-godzinnym wyprzedzeniem poinformował kierownictwo Portu Lotniczego Kraków Balice o rozpoczęciu pracy z wykorzystaniem dodatkowych urządzeń dźwigowych. Ponadto pracujące dźwigi są oznaczone jako przeszkody lotnicze.

– Rzadko zdarza się wydawanie komunikatów prasowych informujących o liczbie i wysokości dźwigów na budowie, chcemy uniknąć groteskowego scenariusza z początku lipca br., kiedy prowadziliśmy prace w tym samym miejscu i na tych samych wysokościach, a prezes Portu Lotniczego Kraków Balice ogłosił, że „dźwig stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa lotów” i zamknął lotnisko dla startujących i lądujących samolotów – mówi Ryszard Wojewodzic, pełnomocnik inwestora.

Czytaj też: Jest zgoda na lokalizację dźwigu w Balicach

Przeprowadzona 11 sierpnia br. kontrola inspektorów Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego stwierdziła, że budowa centrum logistycznego w Morawicy jest prowadzona w sposób bezpieczny i zgodny z prawem, a inwestor i wykonawca prac – prowadzonych m.in. z wykorzystaniem urządzeń dźwigowych – stosują się do wszystkich obowiązków wynikających z decyzji PINP z dnia 5 sierpnia br. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Grupa Skalski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.