PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzwon na ratuszowej wieży do wymiany

  • PAP    9 sierpnia 2011 - 01:18
Dzwon na ratuszowej wieży do wymiany

Dzwon, który wybijał kwadranse w zegarze umieszczonym na wieży olsztyńskiego ratusza, jest pęknięty i nadaje się wyłącznie do wymiany - poinformowała Magdalena Górecka z biura prasowego olsztyńskiego magistratu.
Od połowy czerwca trwa remont olsztyńskiej ratuszowej wieży. "Właśnie w trakcie prac remontowych okazało się, że jeden z dwóch dzwonów, ten który obwieszcza kwadranse, jest pęknięty. W poniedziałek ratuszowy zegarmistrz odłączył mechanizm, który łączył zegar z pękniętym dzwonem. Od teraz z ratuszowego zegara będzie można usłyszeć jedynie dźwięk pełnych godzin, za który odpowiada drugi, dobry dzwon" - poinformowała Górecka.

Olsztyński ratusz wysłał zdjęcia pękniętego dzwonu kilku ludwisarzom. Wszyscy zgodnie orzekli, że dzwon jest na tyle poważnie uszkodzony, że nie nadaje się do naprawy.

"Prowadzimy analizę możliwości sposobu demontażu uszkodzonego dzwonu oraz szukamy w budżecie około 30 tys. złotych na odlew nowego. Jeśli znajdziemy środki, roześlemy zapytania ofertowe do środowiska ludwisarzy i trzeba będzie odlać nowy dzwon" - dodał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Podkreślił, że rozwiązanie sprawy zajmie kilka tygodni.

Przed remontem wieża olsztyńskiego ratusza była w tak kiepskim stanie, że od pewnego czasu wchodzili na nią tylko zegarmistrz i konserwatorzy. W ramach remontu wieży, nadzorowanego przez konserwatora zabytków, zostanie m.in. naprawione pokrycie dachu, na tarasie widokowym wymieniona zostanie posadzka i balustrady, odnowiona elewacja, wymienione rynny i instalacja odgromowa. Koszt naprawy finansowanej z kasy ratusza to nieco ponad 635 tys. zł. Prace mają się zakończyć w październiku.

Stojący w samym centrum Olsztyna ratusz jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem Olsztyna, zbudowano go w latach 1912-1915 na terenie dawnego cmentarza. Kolacja na wieży była hitem licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.