PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC 2015: duże projekty w PPP są za drogie

  • Bartosz Dyląg    23 kwietnia 2015 - 11:56
EEC 2015: duże projekty w PPP są za drogie
Ranga partnerstwa publiczno-prywatnego będzie rosła wraz z mniejszą ilością środków europejskich dopływających do Polski - twierdzi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Fot. PTWP

- Ze względu na koszty nie będziemy realizowali dużych projektów PPP – wyjaśnia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
W opinii prezydenta Lublina dzisiaj, kiedy samorządy mają dostęp do tanich środków kredytowych oraz dużych środków unijnych, partnerstwo publiczno-prywatne zawsze będzie zbyt drogie.

- Sama konstrukcja PPP, która nie budzi kontrowersji, nie jest łatwa od strony formalno-prawnej oraz rozłożenia ryzyk, a także wyceny tych ryzyk dla partnera prywatnego. Efekt? Zwłaszcza przy dużych projektach, będzie to wychodziło za drogo – wyjaśnia Krzysztof Żuk.

Do PPP należy jednak przyszłość. Prezydent Lublina jest zdania, że ranga partnerstwa publiczno-prywatnego będzie w Polsce rosła wraz z mniejszą ilością środków europejskich dopływających do Polski. Do PPP trzeba się więc przymierzać na przyszłość, w projektach, w których szczególnie cenne jest doświadczenie, kwalifikacje partnera prywatnego.

- Przykładami mogą być zarządzenie efektywnością energetyczną, projektem inwestycyjnym czy procesem zagospodarowania odpadów, jak dzieje się to w Poznaniu – dodaje prezydent Lublina.

Cała wypowiedź prezydenta Lublina w wideo poniżej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.