PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC 2015, Krzysztof Materna: Katowice pokazały jak zmienić wizerunek miasta

  • Piotr Toborek    22 kwietnia 2015 - 16:24
EEC 2015, Krzysztof Materna: Katowice pokazały jak zmienić wizerunek miasta
Debata „Przemysł czasu wolnego” odbyła się 22 kwietnia w ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (fot. PTWP/Eliza Madej)

Katowice zmieniły się niewiarygodnie, to dowód na to, jak można dobrze wydawać pieniądze na inwestycje – mówi znany reżyser i satyryk Krzysztof Materna.
Otwarcie w Katowicach, w krótkim odstępie czasu kilku ogromnych inwestycji (NOSPR, MCK) finansowanych w dużym stopniu przez samorząd ciągle budzi dyskusje.

Dla Krzysztofa Materny, to co wydarzyło się w stolicy Górnego Śląska to nic innego jak właściwe wykorzystanie potencjału miasta.

- Ja zawsze się dziwiłem i pytałem nawet w swoim czasie prezydenta Piotra Uszoka, dlaczego miasto, region, który może pochwalić się takimi artystami jak Górecki czy Penderecki, ma wspaniałe orkiestry, jest także zagłębiem muzyki bluesowej, jazzowej, ciągle pokazuje się jako miejsce zamkniętych kopalń i hut oraz zapadających się kamienic – mówi artysta.

- Dzisiaj to się zmieniło w sposób niewiarygodny - dodaje Materna. Jego zdaniem Katowice mogą służyć za wzór tego jak dobrze można wydać pieniądze i jak właściwie realizować ambicje. - Bo mamy przecież przykłady, gdy ambicje ludzi zarządzających miastami prowadzą do zbudowania filharmonii za 180 mln, w mieście gdzie na koncerty przychodzi po 200 osób, a w kasie nie ma pieniędzy na utrzymanie nowego budynku.

Zdaniem wiceprezydenta Gdańska Piotra Grzelaka, polskie miasta muszą – tak jak Katowice - inwestować w infrastrukturę kulturalną, turystyczną czy sportową jeśli chcą liczyć się na rynku.
- To jest przecież część gospodarki, która ma wielki wpływ na atrakcyjność regionów i miast, a tu mamy w Europie wielką konkurencję i chcąc się liczyć, musimy być coraz bardziej atrakcyjni – tłumaczy Grzelak.

Wiceprezydent Katowic Krzysztof Mikuła dodaje: - Nasze wielkie inwestycje, to nie są ambicje samorządu tylko odpowiedź na oczekiwania mieszkańców. Poza tym budynki MCK czy NOSPR to są inwestycje ponadregionalne, nikt w pobliżu nie będzie budował konkurencyjnych obiektów. Chcemy przyciągać tu ludzi z całej Polski i to się już dzieje.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Przemysł czasu wolnego”, która odbyła się 22 kwietnia w ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.