PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC 2015, Michał Dąbrowski: Zbyt dużo ograniczeń przy programach rewitalizacyjnych

  • Piotr Toborek    21 kwietnia 2015 - 12:12
EEC 2015, Michał Dąbrowski: Zbyt dużo ograniczeń przy programach rewitalizacyjnych

Debata „Rewitalizacja przestrzeni miejskiej” (fot. PTWP/Adam Kozak)

Nie brak pieniędzy, ale ciągle nieuchwalona ustawa i nieklarowność przepisów są największymi przeszkodami przy projektach rewitalizacyjnych.
- Rewitalizacja polskich miast wcześniej czy później by nastąpiła, nawet gdyby nie było na to środków finansowych, bo to jest po prostu konieczność – mówi Michał Dąbrowski prezes zarządu Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji.

Zdaniem Dąbrowskiego, przy programach rewitalizacyjnych samorządy i inwestorzy są ograniczeni zbyt sztywnym gorsetem prawnym. – Trzeba by te przepisy trochę uelastycznić, pamiętając także choćby o tym, że nie da się jednego schematu przyłożyć do wszystkich miast. Choć one są z pozoru takie same, to jak się przyjrzeć dokładnie różnią się zasadniczo.

Przedstawiciele samorządów podkreślają, że najważniejszym ograniczeniem, które utrudnia działania jest ciągły brak ustawy rewitalizacyjnej.

- Może jestem naiwny, ale mam nadzieję, że uda się ją uchwalić jeszcze w tej kadencji Sejmu - mówi wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak.

Cieślak marzy także o tym, aby rewitalizacja potraktowana została wyjątkowo: - Chodzi o większą swobodę dla samorządów, skoro w przypadku dróg dało się uchwalić specustawę, to może by tak i dla tak wielkiego projektu jak rewitalizacja?

Wszyscy zainteresowani rewitalizacją podkreślają także, że wielką przeszkodą w jej realizowaniu jest bałagan panujący w polityce przestrzennej. – Bez rozwiązania problemów gospodarowania przestrzenią ciężko będzie o szybką rewitalizację – podkreśla Marek Bryx ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Między planami rewitalizacyjnymi, a miejscowymi musi dojść do ujednolicenia, inaczej ten system nie zadziała.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Rewitalizacja przestrzeni miejskiej”, która odbyła się 21 kwietnia 2015 r., ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.