PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC 2015: Nowoczesny transport to dużo więcej niż zakup nowego taboru

  • Piotr Toborek    21 kwietnia 2015 - 15:07
EEC 2015: Nowoczesny transport to dużo więcej niż zakup nowego taboru
Debata „Transport publiczny” odbyła się 21 kwietnia 2015 r., w ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (fot. PTWP/Grzegorz Celejewski)

W Polsce często za unowocześnienie transportu uznaje się kupno nowego taboru, albo wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją miejską, a to jednak dużo, dużo więcej.
- My często mówiąc o nowoczesnym transporcie ograniczamy się do PR-u, bo to nawet nie jest promocja. Dużo opowiadamy i na tym się kończy – mówi Robert Tomanek prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Jak dodaje, wprowadzanie nowoczesnego transportu często rozumiemy też jako kupno kilku czy kilkudziesięciu pojazdów, albo wprowadzenie darmowej komunikacji: - Ani jedno, ani drugie nie ma wiele wspólnego z nowoczesnym transportem. System transportowy to dużo, dużo więcej.

Leszek Ruta ze stołecznego Zarządu Miejskich Zakładów Autobusowych dodaje: - Żeby inwestycja w transport była efektywna i rzeczywiście go unowocześniała to musi gwarantować szybkość przejazdu, bezpieczeństwo i rozsądne koszty. Inaczej wyrzucamy pieniądze w błoto.

Zdaniem Tomanka darmowy transport też nie rozwiązuje problemu: - Bo okazuje się, że kierowcy samochodów wcale się nie przesiadają do autobusów, a robią to ci, którzy chodzili pieszo. I wydaliśmy wielkie pieniądze, a mamy to samo co mieliśmy.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Transport publiczny”, która odbyła się 21 kwietnia 2015 r., w ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.