PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC 2015, Pieniądze na rewitalizację nie rozwiążą wszystkich problemów miast

  • Piotr Toborek    21 kwietnia 2015 - 11:00
EEC 2015, Pieniądze na rewitalizację nie rozwiążą wszystkich problemów miast

Gabriela Lenartowicz podczas debaty „Rewitalizacja przestrzeni miejskiej” (fot. PTWP/Adam Kozak)

Programy rewitalizacyjne mogą się udać tylko wówczas, gdy będzie to jeden wspólny program dla rządu, samorządów i biznesu.
W nowej perspektywie unijnej ogromne środki finansowe będą skierowana na rewitalizacją. Czy dzięki tym pieniądzom Polska się zmieni?

- Pieniędzy będzie dużo, ale w stosunku do skali potrzeb to i tak niewiele – podkreśla Radosław Stępień wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego i dodaje, że rewitalizacja musi być częścią szerszego działania całego państwa.

Gabriela Lenartowicz członek zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego zwraca uwagę, że pieniądze na rewitalizację nie rozwiążą wszystkich problemów miast.
- Ważne jest także zachowania proporcji – bo najpierw trzeba mieć pracę, a potem np. można myśleć o rozrywce, o ciekawym spędzaniu wolnego czasu – podkreśla Lenartowicz.

Jak zauważa Rafał Szczepański wiceprezes BBI Development SA wielki plan rewitalizacji może się udać tylko w przypadku ścisłej współpracy rządu, samorządów i biznesu. – Jeśli każdy będzie miał swój plan i nie będzie współdziałania to rewitalizacja się nie uda – mówi Szczepański.
Wiceprezes BBI Development dodaje, że sprawa nie jest łatwa, bo ze współpracą samorządów i przedsiębiorców ciągle nie jest dobrze. – Niby się o tym mówi, sugeruje, że tak trzeba, ale praktyka tak oczywista nie jest. A jeśli każdy będzie budował oddzielnie to efektów nie będzie.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Rewitalizacja przestrzeni miejskiej”, która odbyła się 21 kwietnia 2015 r., ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • glewe, 2015-04-21 16:42:21

    Tak tak panie Rafale a najlepiej, to oddać Wam developerom wszystkie obiekty zabytkowe! Wy je wyremontujecie i sprzedacie albo zamienicie na hotele! I stracą status budynku użyteczności publicznej?