PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC 2015: Ponad 50 proc. miast w Polsce zainwestowało w elementy inteligentnego miasta

  • Jolanta Miśków    21 kwietnia 2015 - 16:36
EEC 2015: Ponad 50 proc. miast w Polsce zainwestowało w elementy inteligentnego miasta

Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric w Polsce podczas debaty "Inteligentne miasta", w ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (fot. PTWP/Adam Kozak)

Myśląc o smart cities mówi się głównie o systemach inteligentnego zarządzania transportem drogowym. Tymczasem, jak przypomina Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric w Polsce, inteligentne rozwiązania dla miast to o wiele więcej.
- Ponad 50 proc. miast w Polsce zainwestowało w elementy inteligentnego miasta. Najbardziej popularne to zintegrowany system monitoringu wizyjnego. Ponad 40 proc. miast ma w Polsce ogólnodostępne strefy WI-FI i platformy internetowe dla mieszkańców jak e-urzędy - przekonuje Łukaszewski.

Przypomina, że są też inwestycje w obrębie smart cities, które nie leżą w gestii administracji miejskiej. - Robimy bardzo dużo projektów w naszym kraju z zakresu zaopatrzenia miast w wodę. Angażujemy się również w projekty energetyczne, wiele się dzieje w systemach smart gird, są inteligentne liczniki, i to wszystko dzieje się w miastach - wyjaśnia prezes Schneider Electric.

Jego zdaniem włodarze miast stoją przed wyzwaniem rozwijania idei smart cities. Od tego nie ma ucieczki. - Więcej niż połowa ludzkości (54 proc.) mieszka w miastach. Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat ta liczba wzrośnie do 70 proc., a już teraz miasta konsumują 70 proc. energiii na świecie. Wzrastająca konsumpcja i ograniczenie jej negatywnych skutków musi być jakoś rozwiązane. M.in. właśnie przez implementację rozwiązań smart cities - podkreśla Łukaszewski.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego "Inteligentne miasta" podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.