PARTNER PORTALU
 • BGK

EEC 2015: Samorządy ulegają deweloperom

 • pt    11 maja 2015 - 11:05
EEC 2015: Samorządy ulegają deweloperom
Tadeusz Markowski, prezes TUP. Fot. Wnp.pl

Samorządy często poddają się żądaniom inwestorów, bo chcą uzyskać efekt rozwojowy, pokazać, że w ich miastach też się coś dzieje.
Tadeusz Markowski, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, przyznaje, że deweloperzy mają ogromny wpływ na to, jak rozwijają się polskie miasta.

– Samorządy często poddają się żądaniom inwestorów, bo chcą uzyskać efekt rozwojowy, pokazać, że w ich miastach też się coś dzieje – mówi Markowski.

Jak dodaje prezes TUP, powstają z tego powodu ułomne struktury, co będzie negatywnie skutkować przez lata.

Cała wypowiedź Tadeusza Markowskiego w wideo poniżej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • Equipage Konsult, SE, 2015-05-12 18:20:59

  Do sznurek: To nie prawda. Aktualnie samorządy ulegają przed własną niekompetencją i głupotą. Od 15 lat, gdy struktury Dyplomowanych Analfabetów spowodowały usunięcie z ustawy art. 21 ust. 2 o obowiązku uczestnictwa niezależnych ekspertów, w pracach poszczególnych komisji Rad, a w rok później pomie...szano zapisy o kompetencjach Rad i zarządów usankcjonowana został samowola niekompetencji urzędników. Burmistrzowi, prezydentowi potrzebna jest tylko większość Samych Swoich w Radzie, która zatwierdzi każdy ich abstrakcyjny pomysł. O planie zagospodarowania przestrzennego decyduje gmina, nie deweloper. Niestety szereg przykładów niekompetencji urzędników stworzył negatywny obraz.  rozwiń
 • Jacek Koziński, 2015-05-11 21:41:01

  Diagnoza prof.Markowskiego jest błędna. Deweloperzy są jedynymi zawodowymi budowniczymi mieszkań. Tak jak rolą piekarza jest piec chleb, tak ich misja kończy się na budowaniu. Mają wsłuchiwać się w zapotrzebowanie rynku i je wypełniać. I nic więcej. Robią to bo odpowiadają za swe czyny "aż po g...ardło". Sądzę, że deweloperzy to jedyna grupa społeczna naprawdę za coś odpowiedzialna spośród uczestniczących w urbanizacji. Modne obarczanie deweloperów winą za chaos w urbanistyce to nieporozumienie: to jest odpowiedzialność prawodawcy (centralnego i lokalnego) oraz urbanistów. Nie zgadzam się też z tezą, że mamy w Polsce XIX wieczne prawo w tym względzie. Nie, w owym czasie reguły urbanizacji były racjonalne. Obecny nasz stan nie ma odpowiednika w historii. To absolutna innowacja.  rozwiń
 • sznurek, 2015-05-11 16:05:08

  Samorządy ulegają deweloperom, bo są pazerni na łapówy. To chyba proste.