PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC 2016: Rewitalizacja z biznesem czy za pieniądze gminy?

  • Michał Wroński    19 maja 2016 - 15:13
EEC 2016: Rewitalizacja z biznesem czy za pieniądze gminy?
Miasta są budowane przez sektor prywatny – uważa Piotr Uszok i radzi, by i w proces rewitalizacji zaangażować sektor prywatny (fot.ptwp.pl)

• Tylko na rewitalizację 100 hektarów po byłej kopalni „Katowice” wydano ponad 3 miliardy złotych.
• Miasta są budowane przez sektor prywatny – uważa Piotr Uszok i radzi, by i w proces rewitalizacji zaangażować prywatny biznes.
• Biznes ma to do siebie, że idzie drogą najprostszą prowadzącą do zysku – zastrzegł w odpowiedzi Henryk Mercik, członek zarządu województwa.
- Nie może być rewitalizacji bez zaangażowania kapitału prywatnego. Pieniędzy miasta nie można traktować jako podstawowego źródła finansowania, ale raczej dźwignię rozwojową – stwierdził Piotr Uszok, były prezydent Katowic podczas odbywającego się w tym mieście Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jak powiedział w trakcie debaty poświęconej rewitalizacji „miasta są budowane przez sektor prywatny”. Przypomniał, że na rewitalizację ok. 100 hektarów gruntu po byłej kopalni Katowice wydano (w czasach, gdy jeszcze nie było ustawy o rewitalizacji) ponad 3 miliardy złotych. Dzięki temu diametralnie zmienił się obraz społeczny tego obszaru.

- To wymaga jednak (rewitalizacja – przyp. red.) dużych środków i długotrwałych, konsekwentnych działań – powiedział Uszok.

- Problemem jest właściwe skierowanie strumienia tych funduszy. Biznes ma to do siebie, że idzie drogą najprostszą prowadzącą do zysku. A to nie zawsze jest droga prowadząca do rozwoju miasta i z korzyścią dla mieszkańców. Jak sprawić, aby deweloper mając duże środki chciał je zainwestować w centrum, a nie budował w polu? – zapytał Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego.

Jak wskazał w obrębie aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej można coraz wyraźniej mówić o „miastach dwóch prędkości” – inaczej prezentują się Katowice, a zupełnie inaczej pobliski Bytom, borykający się z ogromnymi problemami społecznymi oraz infrastrukturalnymi.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego "Rewitalizacja przestrzeni miejskiej", który odbył się w ramach VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.