PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC: Via Carpatia w Polsce może kosztować 30 mld zł. Będzie do 2025 roku?

  • WNP.pl    12 maja 2017 - 18:11
EEC: Via Carpatia w Polsce może kosztować 30 mld zł. Będzie do 2025 roku?

Węgierski odcinek Via Carpatia będzie liczył ponad 200 km, a poszczególne fragmenty mają być sukcesywnie oddawane w nadchodzących latach. Fot. Shutterstock.com

Istnieją szanse, że drogowy korytarz transportowy Via Carpatia w Polsce może zostać ukończony w całości do 2025 r. Na zrealizowanie inwestycji potrzeba ok. 30 mld zł.
O perspektywach związanych z tą międzynarodową trasą mówiono w piątek podczas panelu „Via Carpatia - projekt ponad granicami”, który odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jerzy Polaczek, poseł PiS i były minister transportu, przypomniał, że pierwotnie zakładano, iż ukończenie Via Carpatia w Polsce nastąpi w latach 2015-2017.

Dodał, że inicjatywa dotycząca jej budowy pojawiła się ponad dekadę temu, ale w kolejnych latach determinacja do realizacji była coraz słabsza.

Polaczek zaznaczył, że to najważniejszy w tej części Europy projekt transportowy, który wpisuje się w politykę spójności - jest kluczowy dla rozwoju gospodarczego słabiej rozwiniętych regionów UE.

Jak podkreślił, w 2016 r. Via Carpatia znowu nabrała znaczenia i jest przez polski rząd traktowana tak samo priorytetowo jak pozostałe trasy biegnące na osi północ-południe, czyli również oczekujące na ukończenie S3 oraz A1.

Zdaniem Polaczka, można odpowiedzialnie i realnie ocenić, że istnieją warunki, aby zrealizować Via Carpatia w Polsce do 2025 r. Na ukończenie tego przedsięwzięcia potrzeba jeszcze ok. 30 mld zł.

Więcej przeczytasz tutaj. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.