PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC: Via Carpatia w Polsce może kosztować 30 mld zł. Będzie do 2025 roku?

  • WNP.pl    12 maja 2017 - 18:11
EEC: Via Carpatia w Polsce może kosztować 30 mld zł. Będzie do 2025 roku?
Węgierski odcinek Via Carpatia będzie liczył ponad 200 km, a poszczególne fragmenty mają być sukcesywnie oddawane w nadchodzących latach. Fot. Shutterstock.com

Istnieją szanse, że drogowy korytarz transportowy Via Carpatia w Polsce może zostać ukończony w całości do 2025 r. Na zrealizowanie inwestycji potrzeba ok. 30 mld zł.
O perspektywach związanych z tą międzynarodową trasą mówiono w piątek podczas panelu „Via Carpatia - projekt ponad granicami”, który odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jerzy Polaczek, poseł PiS i były minister transportu, przypomniał, że pierwotnie zakładano, iż ukończenie Via Carpatia w Polsce nastąpi w latach 2015-2017.

Dodał, że inicjatywa dotycząca jej budowy pojawiła się ponad dekadę temu, ale w kolejnych latach determinacja do realizacji była coraz słabsza.

Polaczek zaznaczył, że to najważniejszy w tej części Europy projekt transportowy, który wpisuje się w politykę spójności - jest kluczowy dla rozwoju gospodarczego słabiej rozwiniętych regionów UE.

Jak podkreślił, w 2016 r. Via Carpatia znowu nabrała znaczenia i jest przez polski rząd traktowana tak samo priorytetowo jak pozostałe trasy biegnące na osi północ-południe, czyli również oczekujące na ukończenie S3 oraz A1.

Zdaniem Polaczka, można odpowiedzialnie i realnie ocenić, że istnieją warunki, aby zrealizować Via Carpatia w Polsce do 2025 r. Na ukończenie tego przedsięwzięcia potrzeba jeszcze ok. 30 mld zł.

Więcej przeczytasz tutaj. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.