PARTNER PORTALU
  • BGK

Efektywność energetyczna: Samorządy inwestują w ekologiczne innowacje

  • Bartosz Dyląg    4 grudnia 2017 - 11:20
Efektywność energetyczna: Samorządy inwestują w ekologiczne innowacje
Zmodernizowany Dom Ludowego w Grojcu. Fot. dsiw.pl

– Efektywność energetyczną należy postrzegać jako proces: od źródła przez przetwarzanie do końcowego odbiorcy – powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski otwierając konferencję „Finansowanie efektywności energetycznej w Polsce, Republice Czech, na Słowacji i Litwie”.
Wiceminister energii podkreślił, że działania związane z efektywnością energetyczną mają wieloaspektowy charakter, przyczyniając się m.in. do zwiększania poziomu bezpieczeństwa energetycznego, pozytywnych efektów ekologicznych, w tym zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększania konkurencyjności gospodarki dzięki zmniejszaniu energochłonności.

To także sposób na racjonalizację wykorzystania energii z uwzględnieniem dostępności źródeł energii na danym obszarze. W takim układzie znaczenia nabierają systemy magazynowania energii oraz systemy sterowania pracą źródeł, sieci i odbiorcami energii.

– Niezwykle istotnym elementem polityki energetycznej w zakresie zwiększania efektywności energetycznej gospodarki jest wsparcie finansowe projektów w tym zakresie – dodał minister Piotrowski odnosząc się do możliwości, jakie niosą fundusze unijne i środki krajowe.

Jednym z rodzajów wsparcia jest pomoc inwestycyjna UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 oraz w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw, dla których przeznaczono prawie 4,5 miliarda euro. Projekty w zakresie efektywności energetycznej mogą również liczyć na wsparcie ze strony m.in. Banku Gospodarstwa Krajowego, Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ustawa z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej nałożyła na określoną kategorię przedsiębiorstw obowiązek przeprowadzenia pierwszego audytu energetycznego do końca września 2017 r. Termin już upłynął, ale część przedsiębiorców nadal nie zdaje sobie sprawy z tego obowiązku. Pomoc w wywiązaniu się z niego świadczy m. in. UDT-CERT.

Przeprowadzenie audytu energetycznego to nie tylko spełnienie wymagań ustawowych. Wykorzystanie wniosków z audytu pozwala opracować założenia polityki efektywności energetycznej przedsiębiorstwa, której wdrożenie powinno prowadzić do redukcji kosztów. Wyniki audytu wskazują obszary potencjalnych modernizacji urządzeń i obiektów. Wykorzystanie wniosków z audytu może zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.