PARTNER PORTALU
  • BGK

Ekrany zastąpią drzewa i wykopy

  • Przegląd prasy/PAP/Puls Biznesu    8 listopada 2012 - 07:07
Ekrany zastąpią drzewa i wykopy

Resort transportu twierdzi, że przed hałasem mogą chronić szpalery drzew i wykopy. Dostawcy ekranów ripostują, że będzie gorzej i drożej.
Resort transportu przygotował projekty nowelizacji rozporządzeń, które zmieniają przepisy dotyczące ochrony przed hałasem i wibracjami - informuje „Puls Biznesu".

Czytaj też: Ekranów akustycznych będzie mniej

Z rozporządzenia dotyczącego „warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi i ich usytuowanie", resort planuje wykreślić art. 179 i 180. Dzięki temu zamiast stawiać ekrany, wykonawca będzie mógł np. posadzić drzewa.

Resort zmienia także przepisy dotyczące mostów i wiaduktów drogowych położonych w pobliżu zabudowań. Zamiast ekranów przed oknami można posadzić drzewa. Firmy budujące drogi są za.

O zmiany prawne od dawna zabiega także GDDKiA. Wskazuje na wysokie koszty związane z budową ekranów - 1 mkw. ekranu kosztuje od 150 do 230 EUR. Dostawcy ekranów uważają, że zmiany przepisów nie przyniosą drogowcom znaczących oszczędności, a ich branży zaszkodzą.

„Obawiam się, że po wdrożeniu nowelizacji wahadło wychyli się w drugą stronę - w modzie będzie rezygnacja z ekranów, nawet jeśli ich postawienie będzie zasadne" - ocenia Tomasz Kowalik, wiceprezes Invest Remeksu, firmy dostarczającej ekrany.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • obywatel, 2012-11-08 15:22:46

    Idiotyczny i wprowadzający w błąd tytuł. Nie pierwszy raz zresztą...
  • inż., 2012-11-08 08:51:41

    Bardzo dobra decyzja, w wielu miejscach ekrany są nie potrzebne.To bylo tylko napędzanie kasy producentom.