PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektromobilność i auta elektryczne to rewolucja. Ale potrzeba infrastruktury

  • Agnieszka Widera    7 czerwca 2016 - 06:49
Elektromobilność i auta elektryczne to rewolucja. Ale potrzeba infrastruktury
Miejsca parkingowe muszą prędzej czy później zostać wyposażone w instalacje do ładowania samochodów – mówi Jacek Łukaszewski (fot.PTWP)

– Władze miast nie zdają sobie sprawy, że samochody elektryczne niosą ze sobą ogromne wyzwania w zakresie infrastruktury parkingowej – podkreśla Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska nawiązując do prezentacji rządowych koncepcji dotyczących rozwoju rynku pojazdów na prąd w Polsce.
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie powołania Centrum Elektromobilności oraz prezentacja rządowych koncepcji dotyczących rozwoju rynku pojazdów na prąd w Polsce - to główne punkty zaplanowanej na wtorek 7 czerwca konferencji na Politechnice Warszawskiej. Niedawno władze Rzeszowa, by zachęcać mieszkańców do bardziej ekologicznych środków przemieszczania się przygotowały zmiany w opłatach za parkowanie w mieście, wprowadzając ulgi dla aut elektrycznych.

Jeśli samochody na prąd staną się bardziej popularne (a wiele na to wskazuje), lokalne władze muszą liczyć się jednak ze znacznie poważniejszymi zmianami dotyczącymi parkowania w miastach.

– Bardzo dużo włodarzy miast nie zdaje sobie sprawy, że samochody elektryczne niosą ze sobą ogromne wyzwania w zakresie infrastruktury – podkreśla Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska.

Rewolucja wiąże się bowiem z zupełnie innym sposobem ładowania auta. Trzeba zapomnieć o osobnych stacjach „tankowania” prądem, a myśleć o instalacjach do ładowania, znajdujących się przy miejscach parkingowych przed szkołami, centrami handlowymi, na osiedlach.

– Co oznacza, że takie miejsca parkingowe muszą prędzej czy później zostać wyposażone w instalacje do ładowania samochodów – mówi dalej Łukaszewski. – Dla włodarzy miast to jest coś, nad czym należy myśleć już teraz. Jest kilka miast, które przymierza się do instalacji do ładowania samochodów elektrycznych wraz z systemem wypożyczania takich samochodów. Myślę, że to pierwsza jaskółka.

Całą rozmowę zobacz w wideo poniżej:

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.