PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektroniczna karta miejska od lipca 2010 we Wrocławiu

  • PAP    3 grudnia 2009 - 07:10
Elektroniczna karta miejska od lipca 2010 we Wrocławiu

Do lipca 2010 r. we Wrocławiu ma zostać wprowadzona elektroniczna karta miejska, którą będzie można m.in. zastąpić papierowe bilety autobusowe i tramwajowe.
Umowę w tej sprawie podpisali w środę przedstawiciele miasta i Mennicy Polskiej, która będzie odpowiedzialna za wdrożenie systemu. Jak powiedział na konferencji prasowej prezes Mennicy Polskiej Tadeusz Steckiewicz, system wrocławskiej karty miejskiej będzie najnowocześniejszym systemem w Polsce, a zastosowane w nim rozwiązania można porównać jedynie do tych, które obecnie funkcjonują w Londynie.

Karty imienne lub na okaziciela mają wejść do użytku najpóźniej do 1 lipca 2010. Pierwszy etap ich funkcjonowania zakłada, że karta będzie pełniła funkcję elektronicznego biletu komunikacji miejskiej. "System będzie obsługiwał wszystkie typy biletów obowiązujące w stolicy Dolnego Śląska i zostanie zintegrowany z elektronicznymi legitymacjami studenckimi, a także kolejami podmiejskimi" - mówił Steckiewicz.

Na terenie miasta zamontowanych zostanie sto biletomatów, w których będzie można nie tylko opłacić bilet na karcie elektronicznej, ale także kupić tradycyjne bilety za gotówkę lub kartę płatniczą. Dodatkowo w pojazdach komunikacji miejskiej zamontowanych zostanie osiemset automatów do sprzedaży biletów. Bilety papierowe i doładowania elektronicznego biletu będzie można również zakupić w ok. 120 salonikach prasowych.

"Karta będzie plastikowa, ale o jej wyglądzie zadecydują sami mieszkańcy w głosowaniu internetowym. Na stronie internetowej pokażemy kilka rozwiązań i to, które wygra zostanie przyjęte" - dodał rzecznik prasowy Mennicy Polskiej Mariusz Przybylski.

W pierwszym okresie funkcjonowania posiadacze nie będą musieli pokazywać karty przy wejściu do autobusu, a jedynie podczas kontroli. W przyszłości może ona jednak zostać użyta do sprawdzenia tzw. potoków pasażerskich, czyli liczby pasażerów korzystających z konkretnej linii autobusowej lub tramwajowej. Wówczas trzeba będzie zbliżyć kartę do specjalnych czytników.

Wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj zapowiedział, że w przyszłości za pomocą karty miejskiej będzie można także kupić bilet parkingowy, wejściówkę na basen, do muzeum lub do ogrodu zoologicznego.

Elektroniczne karty miejskie funkcjonują już m.in. w Warszawie, Lublinie, Kaliszu i Suwałkach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.