PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektrownia Rybnik szykuje nową inwestycję i oferuje miastu ciepło

  • Tygodnik Rybnicki    22 października 2009 - 13:47

Za 7 lat rybnicka elektrownia będzie musiała wyłączyć trzy najstarsze bloki, bo są już technicznie wyeksploatowane.
Zakład rozpisuje więc właśnie przetargi na budowę nowego bloku klasy 900 MW i przy tej okazji zaproponował miastu skorzystanie z ciepła, którym można ogrzewać mieszkania rybniczan. Miasto wstępnie przyjęło propozycję.

Radni uchwalą nowe założenia do planu zaopatrzenia miasta w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Dzięki temu Elektrownia Rybnik, przy okazji inwestycji w nowy blok energetyczny, zainstaluje na nim przyłącze ciepłownicze.

– Na początku ER dała miastu termin do końca września, teraz zgodziła się poczekać do czasu podjęcia stosownej uchwały – powiedział "Tygodnikowi Rybnickiemu" Marek Plebankiewicz, prezes Energoekspert, autor planu zaopatrzenia Rybnika w ciepło, prąd i gaz. Jeśli ER uzyska od władz miasta zielone światło, od 2015 roku jest w stanie sprzedawać ciepło, które pokryje od jednej szóstej do jednej trzeciej potrzeb miasta. W dodatku byłoby ono niemal 2 razy tańsze, niż u obecnego dostawcy, czyli Elektrociepłowni Chwałowice, która liczy sobie obecnie 35 zł za GJ.

Już samo wzięcie pod uwagę Elektrowni Rybnik skłoniło EC Chwałowice do przedstawienia atrakcyjniejszej oferty. Zakład poinformował, że od 2015 roku będzie w stanie sprzedawać ciepło o 30 procent taniej. To jednak i tak gorsze warunki od tych, które zaproponowała Elektrownia Rybnik - pisze "Tygodnik Rybnicki".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.