PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektrownie chcą lasów

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    24 maja 2010 - 07:44
Elektrownie chcą lasów

Kosztem 3 mld zł energetyka chce zwiększyć wykorzystanie biomasy.
Spalanie biomasy rośnie w Polsce lawinowo. Według ekspertów, jeśli obecne tendencje się nie zmienią, to w 2020 r. nasze zakłady energetyczne będą jej potrzebowały 20 mln ton, czyli pięciokrotnie więcej niż teraz – informuje „Rzeczpospolita”.

W Połańcu francuska grupa GDF Suez do 2012 r. chce postawić elektrownię o mocy 190 MW. Koncern zadeklarował, że przeznaczy na ten cel 240 mln euro. W nowym zakładzie ma być spalane rocznie 1 mln ton głównie drewna, ale także biomasy rolnej. Będzie to największy taki zakład na świecie.

Polska Grupa Energetyczna ma trzy projekty inwestycyjne, których realizacja będzie kosztowała blisko miliard złotych: w Szczecinie, Rzeszowie i w Bydgoszczy. Zakłady te łącznie pochłoną 900 tys. ton biomasy. Duży zakład kosztem kilkuset milionów złotych buduje w Koninie ZE PAK. Zielone elektrociepłownie powstaną do 2012 r. także w Łodzi i w Poznaniu.

Przybędzie też wiele mniejszych elektrociepłowni, m.in. Bielsko-Biała, Białystok, Zielona Góra, Siechnice czy Stalowa Wola planują bądź już rozpoczęły takie inwestycje – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • piotr3005, 2010-05-24 12:21:08

    nie było elektrowni był las, jest elektrownia nie ma lasu!!! a tak poważnie niech autor tego artykułu nauczy sie rozróżniać biomasy bo obecnie i zgodnie z wytycznymi UE biomasy lesnej spalanie ma zanikać a przybywać tzw. agro czyli pozaleśnej