PARTNER PORTALU
 • BGK

Elżbieta Radwan na podsumowanie kadencji: Czas potwierdzić deklaracje rządu

 • Agnieszka Widera-Ciochoń    9 maja 2018 - 06:00
Elżbieta Radwan na podsumowanie kadencji: Czas potwierdzić deklaracje rządu
Nie będę ukrywać, że nieco martwi mnie standard współpracy z Radą Miejską - mówi burmistrz Wołomina (fot. mat.pras.)

Powinniśmy rozmawiać o reformie systemu wynagrodzeń w samorządach. Ale moim zdaniem okres przedwyborczy jest najgorszym z możliwych. Temperatura dyskursu politycznego niestety uniemożliwia niektórym racjonalne spojrzenie na tę kwestię. Populistyczne hasła obliczone na jesienne wybory nie mogą zastąpić tematów, które naprawdę są istotne dla społeczności lokalnych - podkreśla Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina.
 • Z burmistrz Wołomina rozmawiamy o ważnych inwestycjach w gminie jak budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej i finansowaniu takich przedsięwzięć.
 • W kontekście zapowiedzi o obniżaniu pensji samorządowcom, pytamy Elżbietę Radwan o trudne relacje z radnymi oraz administracją centralną.
 • Po jesiennych wyborach, szczególnie w świetle zmian w ordynacji wyborczej, krajobraz polityczny może się radykalnie zmienić.
 • Takie są oczywiście prawa demokracji - przyznaje burmistrz Wołomina. Ale jak podkreśla, wielkim wyzwaniem będzie płynne przekazanie sterów w samorządach, bo będziemy u progu nowej unijnej perspektywy finansowej.

Wielkie emocje wzbudził w ostatnim czasie protest rodzin osób niepełnosprawnych w Sejmie. Jak gminy wspierają osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów?

- Nie można dziś niestety powiedzieć, że istnieje systemowy, wspólny dla wszystkich gmin system wsparcia niepełnosprawnych. Moim zdaniem warto rozmawiać o przekazaniu gminom zadań dotyczących osób z niepełnosprawnością wraz ze środkami na ich realizację. Dziś formalnie to zadanie powiatów, a przecież ludzie pierwsze kroki i tak kierują do gminy, która jest najbliżej i problemy mieszkańców zna najlepiej.

W naszej gminie rozpoczęliśmy właśnie budowę Dziennego Domu Opieki Dla Osób z Niepełnosprawnością. Przeznaczony będzie dla 40 osób powyżej 25. roku życia, z którymi pracować będzie zespół terapeutów. Chcemy zaoferować im szerokie spektrum zajęć wspierająco-aktywizujących. Wiemy, że w ten sposób pomożemy nie tylko uczestnikom zajęć, ale i ich rodzinom, które do tej pory zaangażowane były w 24-godzinną opiekę, nierzadko ponad ich siły.

Koszt budowy placówki to 2 mln zł, a gmina może na nią przeznaczyć 800 tys. zł. Bardzo liczymy na dofinansowanie z powiatu. Postanowiłam wszędzie apelować o wsparcie finansowe tego projektu, apeluję zatem i w tym miejscu, również do darczyńców prywatnych o realną, społeczną odpowiedzialność biznesu.

W sierpniu ubiegłego roku gmina Wołomin razem z Ministerstwem Obrony Narodowej i innymi podmiotami podpisała list intencyjny o współpracy przy budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej. Na jakim etapie jest budowa i czy jest pani zadowolona z przebiegu inicjatywy?

- Nie tracę nadziei, że muzeum zostanie otwarte w setną rocznicę Cudu nad Wisłą. Ale czasu jest coraz mniej. Liczę na przyspieszenie prac, aby udało się godnie uczcić pamięć bohaterów jednej z najważniejszych bitew w dziejach, która utrwaliła odzyskaną przez Polskę niepodległość, a Europę uchroniła przed bolszewicką nawałnicą.

Architekt Czesław Bielecki, który wygrał konkurs na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej, w rozmowach z naszą gminą zapowiadał, że w sierpniu br. na zamknięciu widokowym dróg prowadzących ze wschodu i zachodu do Ossowa staną dwa stumetrowe "maszty stulecia" zwieńczone ułańskimi proporcami, flankujące projektowaną Aleję Zwycięstwa. To na początek. Oby na masztach się nie skończyło.

Z naszej strony nic się nie zmieniło, jesteśmy gotowi wszelkimi siłami wspierać ten projekt. Już wkrótce sierpniowe rocznicowe uroczystości. Myślę, że to świetna okazja, aby potwierdzić deklarację rządu co do terminu otwarcia placówki w 2020 roku.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.