PARTNER PORTALU
  • BGK

Euro 2012: PGE Arena Gdańsk coraz bliżej

  • PAP    15 lutego 2011 - 14:14
Euro 2012: PGE Arena Gdańsk coraz bliżej

308 głośników o łącznej mocy 195 tysięcy watów zainstalowanych zostanie na stadionie PGE Arena Gdańsk. Do ich podłączenia posłuży 40 kilometrów kabli. W tym tygodniu ma rozpocząć się także montaż krzesełek. W marcu będzie natomiast wykładana murawa.
"Podpisaliśmy umowę na dostawę, instalację oraz uruchomienie systemu nagłośnienia stadionu z firmą ESS Audio Sp. z o.o. Rozpoczęliśmy już montaż nagłośnienia, a zakończenie prac zaplanowaliśmy na przełom marca i kwietnia" - powiedział prezes firmy TRIAS S.A. Zbigniew Klonowski.

Toruńska firma jest partnerem technologicznym i generalnym wykonawcą systemów teletechnicznych budowanego w Gdańsku Letnicy stadionu piłkarskiego, który będzie jedną z aren mistrzostw Europy w 2012 roku.

Na trybunach zostanie zainstalowanych 75 głośników (każdy o mocy 1200 wat), na promenadach 176 (o mocy 500 wat), a na zewnątrz obiektu 41 (o mocy 400 wat). Na obiekcie zamontowanych zostanie także 16 mniejszych głośników (o mocy 30 wat), przez które przekazywane będą komunikaty.

Te urządzenia cechuje wysoka odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Głośniki mogą pracować w temperaturach od minus 28 do 50 stopni Celsjusza, a z uwagi na położenie PGE Areny Gdańsk blisko morza i związaną z tym podwyższoną zawartość soli w powietrzu, zestawy zostały dodatkowo zabezpieczone specjalnym tworzywem sztucznym.

"Gdański stadion zostanie wyposażony w głośniki firmy JBL Professional, które działają na wielu obiektach sportowych na świecie. W Stanach Zjednoczonych o ich walorach mogą przekonać się m.in. widzowie na Yankee Stadium w Nowym Jorku i Key Arena w Seattle, a w Wielkiej Brytanii kibice Manchesteru United oraz londyńskich klubów Chelsea i Arsenal" - dodał prezes Klonowski.

Z Wielkiej Brytanii do Gdańska trafiły także krzesełka. "W takie same siedziska wyposażony jest będący na ukończeniu Stadion Olimpijski w Londynie. Na razie na trybunach trwa nawiercania otworów, w które będą instalowane specjalne aluminiowe profile i na ten stelaż zostaną wsunięte plastikowe krzesełka" - wyjaśnił rzecznik Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 Michał Fijałkowski.

Równolegle na PGE Arena Gdańsk trwają prace wykończeniowe oraz kładziony jest poliwęglan na poszyciu stadionu. W sumie do wyłożenia jest 18 tysięcy płytek, które zajmują powierzchnię około 45 tysięcy metrów kwadratowych.

"Najbardziej zaawansowane roboty wykończeniowe prowadzone są w lożach VIP oraz w szatniach. Na razie położyliśmy też około 17 procent całej powierzchni elewacji stadionu. Poliwęglan zaczęliśmy również wykładać na dachu, a jest to trochę bardziej skomplikowane przedsięwzięcie niż prace na fasadowej części stadionu. Płyty nad trybunami będą przezroczyste, aby przepuścić na murawę jak najwięcej słońca" - dodał.

Na PGE Arena Gdańsk nie ma jeszcze piłkarskiej nawierzchni, która będzie montowana dopiero w marcu. "Na razie nie sprzyja pogoda. Do rozpoczęcia prac związanych z wykładaniem murawy potrzebna jest temperatura plus pięć stopni, tymczasem na razie w Gdańsku panują mrozy" - wyjaśnił Fijałkowski.

Budowę gdańskiego stadionu rozpoczęto 15 grudnia 2008 roku. Cała inwestycja ma kosztować 630 milionów złotych. Trybuny pomieszczą 44 tysiące kibiców. Zakończenie realizacji zaplanowano na 30 kwietnia, a 9 czerwca odbędzie się na tym obiekcie towarzyski piłkarski Polska - Francja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.