PARTNER PORTALU
  • BGK

Euro 2012 przyspieszy rozwój polskiej infrastruktury o kilka lat

  • wnp.pl (Piotr Stefaniak)    29 listopada 2010 - 21:27

Współorganizowanie przez Polskę Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej przyspieszy rozwój polskiej infrastruktury o 3-5 lat, znosząc w ten sposób w dużej mierze podstawową barierę dla stabilnego rozwoju polskiej gospodarki.
- W szczególności poprawy stanu infrastruktury oczekują inwestorzy zagraniczni, warunkując od tego wejście kapitałowe do Polski – mówił Marcin Herra, prezes PL2012 podczas konferencji „Warszawa - finansowym hubem w Europie Środkowo-Wschodniej".

Przypomniał on, że organizacja Euro 2012 w Polsce wiąże się z realizacją 216 inwestycji. Spośród nich 45 uznano za priorytetowe, a 40 – jako ważne. Obecnie 70 z nich znajduje się w fazie wykonawstwa.

- Gros z nich związane jest z budową, rozbudową lub modernizacją infrastruktury, a w zdecydowanej mniejszości z zadaniami dotyczącymi sportu – podkreślił Herra – Tym zresztą odróżniamy się np. od innych organizatorów takich imprez, że nie budujemy np. kolejnej autostrady lub linii kolejowej, lecz przeważnie pierwszą na określonym odcinku.

To, jego zdaniem, zapewnia wysoką efektywność wydatkowanych środków, w dużej części (ok. 40 proc.) pochodzących z dotacji UE. Ogólnie też, ponad 80 mld zł inwestycji zapewni krajowi „premię”, która przełoży się w części na większy wzrost krajowego PKB.

Prezes Herra powiedział, że spółka PL2012 opiera nadzór nad procesami na „zarządzaniu zintegrowanym.” Umożliwia to na bieżąco oceniać stan zaawansowania robót i ewentualne zagrożenia dla „kroków milowych” kluczowych inwestycji.

- Spośród 70 najważniejszych zadań, 84 proc. z nich realizowanych jest w zaplanowanym czasie, czyli w podobnym stopniu, jakie osiągają brytyjscy organizatorzy olimpiady w 2012 roku – dodał M. Herra – Tylko niektóre, mniej znaczące inwestycje, będą kończone po Euro 2012.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Sopel, 2010-11-29 23:23:30

    "- Spośród 70 najważniejszych zadań, 84 proc. z nich realizowanych jest w zaplanowanym czasie, czyli w podobnym stopniu, jakie osiągają brytyjscy organizatorzy olimpiady w 2012 roku – dodał M. Herra – Tylko niektóre, mniej znaczące inwestycje, będą kończone po Euro 2012.&quo...t; PROSZE WAS NIE OSZUKUJMY SIE DOSC TEGO PO EURO NIC NIE BEDZIE ZROBIONE BO CALE PIENIADZE Z EURO POJDA NA LATANIE "DZIORY BUDŻETOWEJ" (CZYTAC. DO KIESZENI POLITYKOW) SZKODA ZE NIE NA LATANIE DZIUR W DROGACH.PRZYKRO MI SIE ROBI JAK TAKIE COS WIDZE TYLE JUZ NAM OBIECALISCIE A DALEJ JESTESMY 50 LAT WSTECZ ZA PANSTWAMI ZACHODNIMI ....  rozwiń