PARTNER PORTALU
 • BGK

Euro 2012 we Wrocławiu niepewne

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    10 lipca 2010 - 07:59
Euro 2012 we Wrocławiu niepewne

Umowę na stadion zawarto z naruszeniem prawa. Kontrakt może zostać uznany za nieważny. Szanse na wybór firmy w przetargu są niewielkie.
Nie było podstaw do udzielenia zamówienia na dokończenie budowy wrocławskiego stadionu z wolnej ręki – takie są wyniki kontroli Urzędu Zamówień Publicznych, do których dotarła „Rzeczpospolita”. Zdaniem kontrolerów prezydent Wrocławia niezgodnie z prawem zawarł umowę z niemiecką firmą Max Bögl po zerwaniu kontraktu z Mostostalem Warszawa.

Konsekwencje mogą być bardzo poważne, łącznie z tym, że wykonawca będzie musiał zejść z placu budowy. A to może oznaczać, że stadion nie powstanie na czas i mecze euro 2012 zostaną rozegrane w innym mieście.

Czy kontrakt okaże się nieważny? To jeszcze nieprzesądzone. Wrocław dopiero otrzymał wyniki kontroli. Ma prawo wnieść do nich zastrzeżenia. Jeśli to zrobi, sprawę rozstrzygnie Krajowa Izba Odwoławcza. Jej werdykt będzie wiążący dla UZP. Wszystko potrwa najwyżej pięć tygodni.

Jeśli izba przyzna rację Urzędowi Zamówień Publicznych, to brak podstaw do zastosowania trybu z wolnej ręki automatycznie oznacza nieważność umowy. Jeśli miasto nie będzie się chciało podporządkować, urząd zamówień skieruje do sądu pozew o stwierdzenie nieważności umowy.

Według Urzędu Zamówień Publicznych nawet po zerwaniu umowy z Mostostalem miasto miało czas na wyłonienie wykonawcy w przetargu ograniczonym. Ze względu na pilną potrzebę mogło skrócić terminy na złożenie wniosku o dopuszczenie do postępowania, a później oferty (nawet do dziesięciu dni).

Jeśli teraz umowa zostanie rozwiązana, także będzie mogło skorzystać z tej możliwości przy zawieraniu kolejnej. Teraz już jednak dokończenie budowy na czas będzie dużo mniej prawdopodobne. Ze względu chociażby na kolejną zmianę na placu budowy – prognozuje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Alex, 2010-07-12 14:29:50

  To skandal budowę stadionu powinna zakończyć obecna firma a nie bawić się w prawne przepychanki.
 • Alex, 2010-07-12 14:28:57

  To skandal budowę stadionu powinna zakończyć obecna firma a nie bawić się w prawne przepychanki.
 • jursze, 2010-07-11 09:21:22

  A w sądzie "rozgrzani" sędziowie... Sprawiedliwość musi być...