PARTNER PORTALU
  • BGK

Euro 2012: Zdążą z wybudowaniem dworca

  • PAP    18 lutego 2011 - 16:04
Euro 2012: Zdążą z wybudowaniem dworca

Nowy dworzec kolejowy w Poznaniu zostanie oddany do użytku w maju 2012 roku przed rozpoczęciem turnieju finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 - poinformował w piątek rzecznik PKP SA Jacek Prześluga.
Według opublikowanego podczas konferencji prasowej w Poznaniu harmonogramu, prace na budowie ruszą w maju br., a nowy dworzec kolejowy zostanie oddany do użytku w maju 2012 roku. Zakończenie budowy całego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego Poznań Główny zaplanowano na drugą połowę 2013 roku.

Sprawdź notowania prezydenta Poznania

Według rzecznika PKP, harmonogram ten jest realny, ale dla jego realizacji potrzeba kilku decyzji urzędniczych. "Zrobiliśmy bardzo dużo dla nowego dworca PKP w Poznaniu. Nasz biznesowy partner jest gotowy od strony technicznej i finansowej. Jeżeli terminy nie zostaną dotrzymane, to tylko ze względu na brak niektórych decyzji urzędniczych. Wszystko jest na bardzo dobrej drodze, aby dworzec kolejowy powstał przed euro 2012" - powiedział podczas konferencji prasowej Prześluga.

Uroczystą inaugurację inwestycji Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznań Główny zaplanowano podczas poznańskiego VI Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - 23 marca 2011 r.

Partnerem PKP przy tej inwestycji jest węgierska firma Trigranit Developer, który twierdzi, że jest gotowy do inwestycji od strony technicznej. Obecnie trwa załatwianie brakujących dokumentów: decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę.

"Decyzję środowiskową musimy zdobyć do końca marca, a pozwolenie na budowę w kwietniu" - powiedział Tomasz Lisiecki Prezes Trigranit Development Polska.

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznań Główny będzie składało się, oprócz dworca PKP, także z dworca autobusowego, obiektów biurowych, parkingów, hotelu i galerii handlowej. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 640 milionów złotych.

Umowa inwestycyjna pomiędzy PKP S.A. i węgierską firmą Trigranit została podpisana w czerwcu ubiegłego roku. O realizację kontraktu starało się łącznie siedem firm, specjalizujących się w inwestycjach komercyjnych na rynku nieruchomości. Trigranit wybrany został w drodze niezależnych rokowań.

Trigranit przeprowadził w Polsce kilka inwestycji, m.in. budowę centrów handlowych w Katowicach i Krakowie. Działa na rynku nieruchomości od 1997 roku. Firma jest obecna w 10 krajach Europy środkowo-wschodniej, a wartość rynkowa portfela projektów wynosi 2 mld euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.