PARTNER PORTALU
  • BGK

Euro-Centrum chce być energetyczną wyspą

  • EM    7 listopada 2013 - 21:15
Euro-Centrum chce być energetyczną wyspą

Rozmowa z Romanem Trzaskalikiem - prezesem Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum.
- W styczniu przyszłego roku budynek pasywny w Euro-Centrum otworzy swoje drzwi dla klientów. Jakie firmy wejdą do tego budynku i jakie zaplecze tam na nie czeka?

- W tym budynku mogą prowadzić działalność tylko firmy innowacyjne, z branż związanych z szeroko rozumianą energooszczędnością, a więc np. przedsiębiorstwa sektora IT budujące systemy wspierające poszanowanie energii, firmy z dziedziny automatyki, elektroniki, odnawialnych źródeł energii itp.

Znajdą się tam zarówno przedsiębiorstwa duże i renomowane, jak i małe oraz średnie. Chodzi o to, żeby stworzyć swoisty "ekosystem" firm, gdzie sektor MSP będzie wspierany przez przedsiębiorstwa dysponujące potencjałem wiedzy i doświadczenia.

Poza tym, w budynku powstanie inkubator technologiczny, a więc miejsce przeznaczone dla firm typu start-up tak z Parku, jak i tych z zewnątrz. W inkubatorze znajdą one w pełni wyposażone powierzchnie z zapleczem biurowym i laboratoryjnym. Będą tam więc meble, komputery, obsługa sekretariatu, jak również finansowa i prawna. Nie trzeba też będzie wynajmować od razu jednego, czy kilku pokoi - zainteresowany będzie mógł korzystać nawet z pojedynczego biurka, jeśli tylko o tak niewielką powierzchnię będzie mu chodzić. W ten sposób do minimum będzie można ograniczyć koszty samej obsługi firmy, co dla startujących w biznesie jest bardzo istotne.

- Czy cena wynajęcia powierzchni wraz z całym tym serwisem, o którym Pan mówił, w tak nowoczesnym obiekcie będzie znacząco odbiegać od tej, która jest oferowana na rynku komercyjnych nieruchomości?

- Od ceny rynkowej, która obowiązuje w takich budynkach, dla firm innowacyjnych będziemy stosowali upust 30 proc. przez trzy lata wynajmu powierzchni. Jest to tzw. pomoc de minimis, do wysokości 200 tys. euro, którą to pomoc mała i średnia firma może otrzymać w świetle dzisiaj obowiązujących przepisów.

- Budynek jest wyposażany w bardzo nowoczesne zaplecze laboratoryjne. Co w tych laboratoriach się znajdzie?

- Będą tam dwa rodzaje laboratoriów. Pierwszy rodzaj to pomieszczenia, których infrastruktura będzie przygotowana na urządzenie w nich każdego specjalistycznego laboratorium przez samą firmę. Drugi rodzaj to kompletne i gotowe do świadczenia usług laboratoria, wyposażone w sprzęt i gwarantowaną obsługę fachowych pracowników.

W Parku dysponujemy już laboratorium tzw. sztucznego słońca - do badania kolektorów słonecznych  i wkrótce ogniw fotowoltaicznych, jest także pracownia badania nowoczesnych pieców na węgiel i pelet, pomp ciepła, dlatego w budynku pasywnym zaproponujemy uzupełnienie tego zaplecza. Znajdzie się więc w nim laboratorium mobilnych urządzeń do termomonitoringu budynków z kamerami termowizyjnymi i aparaturą do badania szczelności obiektów, jak również urządzenia do pomiaru i oszczędzania zużycia energii elektrycznej.

W  budynku pasywnym będzie także laboratorium do oceny materiałów budowlanych, z fragmentami ścian, pod kątem ich odporności na działanie warunków zewnętrznych (deszczu, mrozu, skoków temperatury), a także trwałości wobec upływającego czasu, czy tzw. starzenia się tych materiałów. Przyspieszenie tego procesu jest możliwe tylko w warunkach laboratoryjnych - w komorach starzenia.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.