PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejski Bank Inwestycyjny szykuje dla Polski kolejne miliardy

  • wnp.pl (Adam Sofuł)    6 marca 2014 - 17:37
Europejski Bank Inwestycyjny szykuje dla Polski kolejne miliardy

W 2013 roku wysokość wsparcia finansowego udzielonego Polsce wyniosła 5,7 mld euro. Chcemy, by w tym roku była to podobna kwota - twierdzą szefowie Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Zdaniem szefów Europejskiego Banku Inwestycyjnego ubiegły rok był bardzo owocny jeśli chodzi o działalność w Polsce. - To rekordowy rok dla Polski, udzieliliśmy finansowania w wysokości 5,7 mld euro, to 30 proc. wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem - mówił Laszlo Baranyay. - Dlatego te rok i następne są dla nas wyzwaniem, aby utrzymać ten poziom - dodał.

Na co poszły te pieniądze? 1,3 mld euro poszło na drogi w ramach programu TEN-T (transeuropejska sieć transportowa), ale też na drogi i ulice miejskie. Miliard zasilił inwestycje kolejowe i metro (w tym ostatnim przypadku chodzi o kredyt 238 mln euro). 834 mln euro zostało przeznaczone na finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw - to skądinąd priorytet EBI nie tylko w Polsce.

- Wsparcie dla małych i średnich firm w Europie to bardzo istotny segment naszej działalności, bo wiele banków wycofało się z finansowania tego sektora, a te firmy stanowią przecież kręgosłup gospodarki - stwierdził Werner Hoyer, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. - Kolejne 106 mln euro zostało przeznaczone na gwarancje dla małych i średnich firm z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (którego EBI jest udziałowcem), a ponad 5 mln euro na mikrokredyty.

EBI - jako bank finansowany przez państwa UE i realizujący cele, jakie stawia sobie wspólnota europejska, dużą wagę przywiązuje również do budowy gospodarki opartej na wiedzy - to kolejny priorytet tej instytucji. W Polsce bank przeznaczył na ten cel 1,1 mld euro. Udzielony w ubiegłym roku kredyt EBI 490 mln euro umożliwił sfinansowanie grantów przyznawanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Narodowe Centrum Nauki. Kolejny kredyt 480 mln euro sfinansował statutowe zadania badawcze realizowane przez wszelkiego rodzaju pracowników naukowych zatrudnionych przez publiczne uczelnie i instytuty badawcze.

Kolejny obszarem zainteresowań EBI jest energetyka. W ubiegłym roku bank przeznaczył ok. 230 mln euro na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji energii elektrycznej. Szefowie EBI zapowiadają dalsze inwestycje w polski sektor energetyczny, jednak nie bez zastrzeżeń. - Jeśli chodzi o politykę energetyczną, przyjmujemy powszechnie stosowane w UE kryteria - zarówno bezpieczeństwa energetycznego jak i ekologicznego. Oceniamy więc nie tylko strukturę inwestycji czy technologie, ale i wpływ na środowisko. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie - podkreślił Werner Hoyer.

Jakie plany na ten rok? - Będziemy chcieli utrzymać dotychczasowy poziom zaangażowania w Polsce - deklarował Laszlo Baranyay. Nie chciał jednak mówić o konkretnych kwotach.

Dodał, że skala finansowania w bieżącym roku nie powinna być niższa niż w 2013 r. Wciąż jesteśmy na razie na etapie planowania. Rozmawiamy z Ministerstwem Finansów, wspólnie będziemy decydować jakie projekty w Polsce wspierać. Nie chcemy się licytować w deklaracjach, wolimy podać realne kwoty. Myślę, że będzie to możliwe w połowie roku - powiedział wiceprezes EBI.

Można jednak oczekiwać, że priorytety inwestycyjne banku się nie zmienią. - Mamy dużo projektów drogowych i kolejowych, potrzeby w tym sektorze są duże. Następnie jest sektor energetyczny. Zwrócono się do nas o zwiększenie w tym roku finansowania tego sektora. Wiele projektów jest już zatwierdzonych, podpisywane są umowy - stwierdziła Anita Fuerstenberg-Lucius, dyrektor w EBI. W dziedzinie projektów drogowych większy nacisk ma być położony na finansowanie dróg ekspresowych. Dodała, że około miliarda euro będzie przeznaczony na wsparcie małych i średnich firm.

EBI w ubiegłym roku udzieliło kredytów na łączną kwotę 71,7 mld euro, z tego 64 mld euro na terenie UE. Prawie 22 mld euro trafiło do sektora MŚP, 15,9 mld na wsparcie infrastruktury strategicznej, 17,2 mld na innowacje i 19 mld na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Polska jest największym beneficjentem kredytów EBI wśród nowych państw członkowskich i szóstym pośród wszystkich krajów otrzymujących wsparcie z EBI.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.