PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejski szpital dla ptaków

  • GK    13 kwietnia 2011 - 09:48
Europejski szpital dla ptaków

Warszawski „Ptasi Azyl” będzie miał nowy budynek. Przedstawiciele miasta podpisali z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych umowę o dofinansowanie przedsięwzięcia kwotą 3,2 mln zł.
W ramach projektu wybudowany zostanie w pełni wyposażony Ośrodek Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl”.

Ośrodek będzie mógł przyjmować rocznie około 2,5 tys. ptasich pacjentów. Wyposażony będzie w nowoczesny sprzęt diagnostyczno-chirurgiczny. Ośrodek będzie miejscem zamkniętym dla ruchu turystycznego.

Na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie od 1998 r. istnieje „Ptasi Azyl” zajmujący się leczeniem i rehabilitacją ptaków. Budowa nowego ośrodka dla ptaków jest jednak koniecznością wynikającą z unijnych dyrektyw, w tym dyrektywy BALAI, zgodnie z którymi na terenie ZOO utrzymywane są wyłącznie zwierzęta wolne od chorób zakaźnych i inwazyjnych.

Ośrodek zbierający chore ptaki w dużej liczbie, w celu ich dalszego leczenia i rehabilitacji, w tym przysposobienia do powrotu do życia w naturalnych warunkach, nie może dalej funkcjonować wewnątrz nowoczesnego ogrodu zoologicznego.

Dlatego też konieczne niezbędne jest przeniesienie „Ptasiego Azylu” na wydzielony teren na granicy ZOO, zapewniając przy tym dostęp służbom dostarczającym ptaki.

Zgodnie z harmonogramem prac, właśnie rozpoczął się etap inwestycyjny (tryb „zaprojektuj i wybuduj”). Opracowano program funkcjonalno-użytkowy dla ośrodka, w drodze nieograniczonego przetargu wybrano projektanta i wykonawcę obiektu oraz opracowano część dokumentacji projektowej.

Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na II kwartał 2011 r.. W 2011 roku realizowane będą też działania promocyjno-informacyjne oraz wykonana będzie strona internetowa „Ptasiego Azylu”.

Wartość projektu wynosi 3 776 537,36 zł, z czego 3 210 056,75 zł jest dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach priorytetu V Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Ponadto, 10 proc. wartości projektu finansowane będzie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a wkład własny miasta stanowi 5 proc. wartości całkowitej realizowanego przedsięwzięcia.

Projekt wpisuje się w szerszy program dotyczący zagospodarowania terenów wokół Wisły. Polega on na równoległej realizacji konkretnych działań z zakresu zagospodarowania i zarządzania tych terenów oraz działań społecznych z zakresu upowszechniania sportu, rekreacji, turystyki, kultury, edukacji przyrodniczej i ekologicznej.

Dzięki realizowanym przedsięwzięciom, tereny nad Wisłą mogą na powrót stać się jedną z najatrakcyjniejszych przestrzeni publicznych Warszawy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Ja, 2011-04-13 14:02:57

    Gdyby nie Twój nick to odpowiedziałbym Ci merytorycznie... ale w tym przypadku ograniczę się do słów "gów.. obchodzi ludzi Twoja opinia"
  • Pieniacz, 2011-04-13 13:51:11

    Za duzo w Polsce jest widocznie pieniedzy. Rzeczywiscie Janosikowe i regula wydatkowa to najwieksze zmory Polskich samorzadow a glupota i marnotrastwo publicznych pieniedzy to juz nie!!!