PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejskie Centrum Solidarności prawie gotowe

  • pt    23 lipca 2014 - 08:58
Europejskie Centrum Solidarności prawie gotowe

W rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych otwarte zostanie w Gdańsku Europejskie Centrum Solidarności. Swoje biuro będzie tam miał Lech Wałęsa.
Prezydent Lech Wałęsa wspólnie z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, Basilem Kerskim, dyrektorem ECS, oraz Ryszardem Trykosko, prezesem GIK sprawdzili stan budowy Europejskiego Centrum Solidarności. Lech Wałęsa odwiedził także swoje przyszłe biuro. Otwarcie ECS planowane jest na 30–31 sierpnia 2014, czyli dokładnie w  rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

W budynku przy placu Solidarności 1 powstaje wystawa stała, która opowiada o wysiłku polskich ruchów demokratycznych i niepodległościowych w komunistycznej Polsce. Życiorys i dokonania Lecha Wałęsy są ważnym elementem tej narracji.

Lech Wałęsa potwierdził, że na plac Solidarności 1, do budynku ECS, przeniesie swoje biura.

– Co do projektu budynku mam wątpliwości, ale trwają prace, jest urządzany i widzę, że idzie to w dobrym kierunku. Moje biuro bardzo mi się podoba – podkreślał  Wałęsa.

Wtórował mu Basil Kerski, dyrektor ECS: - Europejskie Centrum Solidarności jest z założenia miejscem, które łączy, a to Lech Wałęsa właśnie jest patronem polskiego wcielenia idei współpracy, pomocy, wrażliwości na potrzeby na innych – powiedział.

– Biuro prezydenta w siedzibie ECS to więc nie tylko zmiana adresu, ale i symboliczna pointa dla pewnego etapu naszej instytucji, której początek to podpisanie listu intencyjnego w 2005 roku, przez 27 głów państw i szefów rządów.

Lech Wałęsa po zapoznaniu się z rozkładem i pomieszczeniami swojego przyszłego biura,obejrzał także budynek, oprowadzany po siedzibie przyszłej biblioteki, publicznej przestrzeni ogrodu zimowego i aulach przez Ryszarda Trykosko, prezesa Gdańskich Inwestycji Komunalnych, realizujących tę inwestycję w imieniu miasta Gdańska.

- Cieszę się bardzo, że prezydentowi Wałęsie podoba się jego biuro w Europejskim Centrum Solidarności, jak i to co w tym budynku powstaje, ponieważ prezydent jest ważnym recenzentem idei ECS i bez niego ta idea, wystawa i budynek byłyby niepełne – podsumował wizytę prezydent Paweł Adamowicz.

Budowa Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku trwa od jesieni 2010 roku.

Powierzchnia użytkowa budynku ECS to niemal 26 tys. metrów kwadratowych, znajdzie w nim miejsce nie tylko wystawa stała, ale i wystawy czasowe, archiwum, biblioteka wraz z czytelnią, mediateka, ośrodek badawczo-naukowy, ośrodek edukacyjno-szkoleniowy oraz pracownie warsztatów twórczych dla młodzieży.

Koszt budowy obiektu to 229 mln zł, z czego 113 mln zł przekazała UE, pozostała część pochodzi z budżetu Gdańska. Powstanie wystawy stałej finansuje minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.