PARTNER PORTALU
  • BGK

Expo 2022 w Łodzi: Miasto rozpoczyna międzynarodową kampanię promocyjną

  • MN/PAP    17 czerwca 2016 - 17:19
Expo 2022 w Łodzi: Miasto rozpoczyna międzynarodową kampanię promocyjną

Expo 2022 ma się odbyć w centrum miasta (fot. wikipedia.org)

• Łódź rozpoczyna międzynarodową kampanię promocyjną związaną z ubieganiem się o organizację Expo 2022 r.
• International Expo są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problem.
• Łódź jest obecnie jedynym oficjalnie zgłoszonym kandydatem do tzw. małego Expo.
Kandydaturę Łodzi do organizacji w 2022 r. tzw. małego Expo zgłosili w środę w Międzynarodowym Biurze Wystaw w Paryżu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Tematem wiodącym łódzkiego Expo ma być kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich, a jego hasłem przewodnim "City Re:Invented".

"Przed nami bardzo trudna droga; przeszliśmy przez ważny etap, który zaczął się w 2013 r., gdy ówczesny rząd przyjął stanowisko dotyczące wspierania Łodzi w staraniach o Expo 2022. Obecny rząd to potwierdził. Jesteśmy oficjalnym kandydatem i możemy prowadzić oficjalne działania lobbingowe" - podkreśliła Zdanowska.

Jak zaznaczyła prezydent Łodzi, realizatorem Expo jest zawsze rząd danego kraju. "Czekamy na spotkania z rządem dotyczące analizy studium wykonalności i rozeznania, które środki w ramach jakich ministerstw będą realizowane. Przewidujemy częste wyjazdy w ramach misji rządowych, by przekonywać do naszej kandydatury. Mamy jedyną w swoim rodzaju szansę, by promować nasze miasto na całym świecie; będziemy zbierać konieczną liczbę głosów członków BIE - potrzebujemy ich 50 proc. plus jeden, by uzyskać prawo do organizacji Expo 2022" - wyjaśniła.

Czytaj też: Expo byłoby turbodoładowaniem dla rewitalizacji Łodzi

Międzynarodowe Biuro Wystaw (franc. Bureau International des Expositions - BIE) jest organizacją skupiającą przedstawicieli 169 krajów, przyznającą prawo do organizacji wystaw światowych. Najbliższymi wydarzeniami, którym patronuje, są Expo 2020 w Dubaju i tzw. małe Expo w 2017 r. w Astanie (Kazachstan).

International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Łódź jest obecnie jedynym oficjalnym kandydatem do Expo 2022; potencjalni konkurenci mają czas na zgłoszenie się w BIE do 15 grudnia br.

"Na razie mamy jedynie nieoficjalne informacje, że miasto Minneapolis w Minnesocie (USA) przygotowuje swoją kandydaturę, ale by została ona przyjęta, Stany Zjednoczone musiałyby powrócić do BIE, z którego jakiś czas temu wystąpiły. Słyszeliśmy też, że o Expo 2022 chciał starać się Turkmenistan; ale do tej pory jego władze nie wykonały żadnego ruchu. O Expo 2022 pytało też Bilbao - ale nie towarzyszyło temu oficjalne poparcie hiszpańskiego rządu. Zatem w tej chwili Łódź jest jedynym kandydatem" - mówił w czasie spotkania z polskimi dziennikarzami w Paryżu sekretarz generalny BIE Vicente G. Loscertales.

Czytaj też: EXPO 2022: Jest zgoda na zgłoszenie Łodzi do organizacji wydarzeniaKOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.