PARTNER PORTALU
  • BGK

Expo 2022 w Łodzi może kosztować ponad 8 mld zł

  • MN    8 czerwca 2016 - 15:54
Expo 2022 w Łodzi może kosztować ponad 8 mld zł
Koncepcja zagospodarowania Nowego Centrum Łodzi na Expo 2022 (fot. mat. pras.)

• Łódź chce być gospodarzem Expo 2022, poświęconego rewitalizacji.
• Rząd poparł kandydaturę Polski i Łodzi podczas ostatniego posiedzenia.
• Organizacja wydarzenia wpłynie na wizerunek miasta, ale nie jest tania.
Firma doradcza Deloitte przygotowała aplikację dla Łodzi, która ubiega się o organizację w Polsce wystawy International Expo 2022. Wiodącym tematem wystawy będzie kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich.

Z opracowania Deloitte, które powstało na zlecenie miasta, wynika, że rząd powinien przeznaczyć 4,7 mld zł na finansowanie wystawy. W tej kwocie 3,1 mld zł ma być przeznaczone na inwestycje bezpośrednio związane z organizacją Expo, z kolei 1,6 mld zł to wkład do spółki opartej na kapitale skarbu państwa, powołanej do organizacji wystawy.

Spółka miałaby też zaciągnąć dług w wysokości 1,5 mld zł na finansowanie wystawy. Przychody z jej organizacji miałyby natomiast przynieść spółce 3,2 mld zł (w tym 2,2 mld zł z komercjalizacji gruntów).

Czytaj też: Galeria handlowa w Wilanowie coraz bliżej. Zmieni oblicze dzielnicy

Opracowanie uwzględnia również wkład miasta, opierający się przede wszystkim na dostępnych środkach unijnych na projekty już realizowane lub projektowane. Miałby on wynieść 2,2 mld zł.

Łączna kwota publicznych pieniędzy na organizację Expo 2022 miałaby wynieść 8,4 mld zł.

Rząd poparł już kandydaturę Łodzi do organizowania Małego Expo podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów (7 czerwca). Teraz kandydatura Łodzi zostanie przedstawiona podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) w Paryżu. Expo zorganizuje kandydat, którego poprze przynajmniej połowa ze 167 krajów zrzeszonych w BIE.

W budżecie Łodzi na 2016 rok przewidziano dochody w wysokości 3,53 mld zł, a wydatki – 3,56 mld zł. Deficyt ma wynieść mniej niż 25 mln zł. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.