PARTNER PORTALU
  • BGK

Fabryka Grohmana z nagrodą

  • PAP    8 października 2013 - 07:07
Fabryka Grohmana z nagrodą

Zrewitalizowana fabryka Ludwika Grohmana należąca do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zwyciężyła w międzynarodowym konkursie John Jacob Astor.
W zrewitalizowanym za ponad 18 mln zł obiekcie znajdują się nowoczesne powierzchnie biurowe, sala konferencyjna oraz siedziba łódzkiej Strefy.

W konkursie na najlepsze nieruchomości komercyjne oddane w ciągu ostatniego roku wystartowało 39 projektów, ale ostatecznie w głosowaniu internetowym liczyły się dwa: Skylabs z Heidelbergu w Niemczech oraz łódzka fabryka Grohmana. Głosować można było na stronie konkursu lub za pomocą portali społecznościowych.

Nagrodę odebrali w poniedziałek w Monachium prezes ŁSSE Tomasz Sadzyński i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Dzięki wygranej Strefa może liczyć na promocję swojego zrewitalizowanego obiektu podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji Expo Real oraz opłacone stoisko podczas przyszłorocznej edycji imprezy - powiedział PAP rzecznik ŁSSE Marcin Kwintkiewicz.

Zespół budynków dawnej fabryki Grohmana przy ulicy Tymienieckiego na zabytkowym Księżym Młynie pochodzi z XIX wieku i jest wpisany do rejestru zabytków. Większość budynków w ostatnim czasie znajdowała się w bardzo złym stanie technicznym. Ich renowacja ruszyła w grudniu 2011 r.

Inwestycja objęła rewitalizację istniejących budynków, nadbudowę kondygnacji w dwóch fragmentach obiektu oraz dobudowę nowego budynku, który jest kontynuacją częściowo zrealizowanego projektu budowy kotłowni z 1938 roku. Budynek oficjalnie oddano do użytku w czerwcu tego roku.

Znajdują się w nim m.in. nowocześnie wyposażone sale konferencyjne i szkoleniowe o różnej powierzchni - największa na 250-300 osób, a także ponad 1400 m kw. powierzchni biurowych pod wynajem oraz biura ŁSSE.

Zespół budynków zlokalizowany jest nad brzegiem dawnego przeciwpożarowego stawu. Ich charakterystycznym elementem jest pięciopiętrowa hydrofornia. Przy rewitalizacji używane były materiały budowlane, wzornictwo i bruk z epoki.

Dobudowane fragmenty elewacji są wykonane ze szkła i aluminium. Przed budynkiem powstała wielofunkcyjna przestrzeń, gdzie organizowane będą ekspozycje czy przedstawienia.

Inwestycja ŁSSE jest przykładem rewitalizacji terenów postindustrialnych. Projekt powstał w biurze architektonicznym AGG Architekci Grupa Grabowski, a za jego wykonanie odpowiadało konsorcjum firm, którego liderem było MC Kontrakty Budowlane. Rewitalizacja uzyskała akceptację Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi, a inwestycja w całości została sfinansowana ze środków własnych Strefy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Łodzianin, 2013-10-08 12:41:49

    Miła informacja.