PARTNER PORTALU
  • BGK

Fascynujący Kraków osiem metrów pod Rynkiem

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    4 września 2010 - 07:15
Fascynujący Kraków osiem metrów pod Rynkiem

W stolicy Małopolski nie było dotąd takiego miejsca, w którym naraz można prześledzić dziewięć wieków historii królewskiego miasta.
Za trzy tygodnie wystarczy zejść osiem metrów pod płytę Rynku Głównego, aby to zobaczyć. Takiego muzeum w Polsce jeszcze nie było. Nad przygotowaniem ekspozycji, która stanie się częścią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, przez wiele miesięcy pracowali fachowcy od multimediów, scenografii, produkcji trójwymiarowych i historycy. Przyświecał im jeden cel: opowiedzieć o przeszłości tak, aby zwiedzający na chwilę zapomnieli o teraźniejszości – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Komputerowi graficy i spece od animacji wyczarowali więc efekty specjalne – pod nogami chlupot kałuż. Gdzie indziej znów drogę przetnie nam szczur, a król Kazimierz Wielki, choć na rycinie, mrugnie okiem.

Podobne niespodzianki twórcy ekspozycji przygotowują niemal na każdym kroku. W ten sposób chcą przełamać konwencję muzeum z historią zatopioną w formalinie. Bo dobre muzeum ma działać na wyobraźnię – po przejściu tego w Krakowie każdy zapamięta datę tatarskiego najazdu, sekrety alchemii, zwyczaje pogan i obraz miasta, które w XV wieku było handlowym mocarstwem równym Norymberdze czy Londynowi.

Budowa muzeum i ekspozycji trwała dwa lata i kosztowała w sumie 42 mln zł. Z tego 16 mln zł dołożyła Unia Europejska – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.