PARTNER PORTALU
  • BGK

Filary strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego

  • PAP    25 marca 2013 - 18:20
 Filary strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego

Konkurencyjna gospodarka, silna metropolia, nowoczesne społeczeństwo oraz modernizacja wsi i miast to filary strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do 2020 roku. Prace nad dokumentem, rozpoczęte przez samorząd wojewódzki, potrwają do końca roku.
"Nawet jeśli mamy autostrady, to +podziurawione+, niedokończone, niespięte z systemem komunikacyjnym całego regionu. Bez infrastruktury drogowej, kolejowej jak i teleinformatycznej nie przyciągniemy nowych inwestorów" - podkreślił w marszałek województwa kujawsko-pomorskiego poniedziałek Piotr Całbecki.

Założenia służące do opracowania strategii przedstawiono w poniedziałek radnym sejmiku wojewódzkiego. Rozpoczęcie prac nad strategią poprzedziły konsultacje społeczne prowadzone wśród samorządowców w całym regionie.

Wśród priorytetów inwestycyjnych na najbliższe lata marszałek wymienił m.in. budowę drogi S-5, która powinna docelowo połączyć Gniezno z Bydgoszczą i węzłem na autostradzie A-1 w Nowych Marzach koło Świecia nad Wisłą oraz obwodnicy Inowrocławia. Jako "całkiem realny" ocenił projekt budowy drugiej zapory na Wiśle w Siarzewie.

Sposobem na wsparcie lokalnych przedsiębiorców i przyciągnięcie do regionu nowych inwestorów ma być tworzenie tzw. obszarów inwestycyjnych. "Na pewno priorytetem jest także nauka i praktyczne wykorzystanie jej osiągnięć w gospodarce" - ocenił marszałek.

Podstawą do pracy nad strategią rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego 2014-2020 są m.in. wnioski zespołów społeczno-eksperckich. Obecnie nad kształtem poszczególnym zapisów pracuje powołany przez marszałka województwa zespół redakcyjny.

Przedstawione w poniedziałek radnym założenia stanowią treść drugiego i trzeciego rozdziału dokumentu. Rozdział pierwszy zawierał będzie "deklarację ideową" dotyczącą projektowanej modernizacji, a rozdziały czwarty, piąty i szósty informacje dotyczące systemów wdrażania i monitorowania oraz odniesienia do najważniejszych aspektów życia społecznego.

"Zasadniczymi celami, jakie wyznaczamy sobie w strategii, będzie uzdrowienie gospodarki i poprawa sytuacji mieszkańców regionu, czyli lepsza jakość życia plus miejsca pracy. To plan, który ma zmodernizować, a nie zagłaskać dzisiejsze problemy" - podkreślił marszałek Całbecki.

Omawiane w poniedziałek przez radnych wojewódzkich cele i priorytety strategii będą poddane kolejnym konsultacjom społecznym. Dopiero na tej podstawie powstanie ostateczna wersja dokumentu, która zostanie zatwierdzona jeszcze przed końcem roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.