PARTNER PORTALU
  • BGK

Filharmonia w Szczecinie wśród 5 najlepszych budynków w Europie

  • AW    26 lutego 2015 - 18:38
Filharmonia w Szczecinie wśród 5 najlepszych budynków w Europie
Budowa nowego gmachu filharmonii w Szczenie zakończyła się w 2013 r. (fot UM Szczecin)

Filharmonia w Szczecinie znalazła się na tzw. „krótkiej liście” w konkursie organizowanym przez Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz Fundację im. Miesa van der Rohe.
Nowa siedziba Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie znalazła się w ścisłym finale prestiżowego konkursu architektonicznego o nagrodę im. Miesa van der Rohe.

O zwycięstwo powalczy z Muzeum Sztuki w Ravensburgu (Niemcy), Duńskim Narodowym Muzeum Morskim w Helsingør (Dania), Winiarnią Antinori położona w okolicach Florencji (Włochy) oraz Centrum Studenckim Saw See Hock LSE w Londynie (Wielka Brytania).

Jury konkursu odwiedzi wkrótce 5 z finałowych realizacji, aby lepiej poznać obiekt i porozmawiać z osobami, które z niego korzystają. Na 7 maja przewidziana jest prezentacja projektów przez ich autorów. Ogłoszenie zwycięzcy odbędzie się 8 maja 2015 w Barcelonie.

Nagroda przyznawana jest co dwa lata od 28 lat i jest ona jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień architektonicznych. Wszystkie nominowane do tej nagrody projekty nie mogą być starsze niż dwa lata, a ich cechą przewodnią powinna być nowoczesność.

W walce o nagrodę Miesa van der Rohe brało udział 420 projektów spośród 36 europejskich krajów. Przypomnijmy, że w pierwszej 40-tce konkursu znalazły się jeszcze dwa polskie obiekty: Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Muzeum Śląskie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Koszmar, 2015-02-27 08:26:43

    Z tą informacją należało poczekać do 1 kwietnia. Przecież to jest jakiś żart! Kto widział, ten wie.