PARTNER PORTALU
  • BGK

Finał gruntownej modernizacji Dworca Kraków Główny

  • PAP    14 lutego 2014 - 14:56
Finał gruntownej modernizacji Dworca Kraków Główny

Jutro otwarty zostanie dla pasażerów nowy dworzec Kraków Główny. Dziś - poznali go oficjele i dziennikarze.
Dworzec znajduje się pod powierzchnią peronów i jest jednym z najnowocześniejszych węzłów komunikacyjnych w Polsce. Integruje kolej lokalną, dalekobieżną, dworzec autobusowy i komunikację miejską.

 Kompleks składa się z czterech poziomów - dwóch nad ziemią i dwóch pod nią. Pasażerowie będą mogli korzystać z 25 wyjść na 5 peronów, w tym 10 wind i 15 ciągów schodów ruchomych. Obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób.

Całkowita jego powierzchnia przekracza 12,6 tys. mkw. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji m.in. 28 kas biletowych, centrum obsługi klienta, punkty informacyjne, skrytki bagażowe.

Nad sprawnym funkcjonowaniem obiektu będzie czuwał menadżer, informuje zarządca dworca, PKP PLK.
Jego zadaniem będzie dbanie zarówno o wysokie standardy obsługi podróżnych, jak i dobrą współpracę z najemcami powierzchni komercyjnych.

Koszt inwestycji przekroczył 130 mln zł brutto. Była ona współfinansowana ze środków unijnych, z PO Infrastruktura i Środowisko.

- Krakowski dworzec jest kolejną inwestycją na tak dużą skalę, zrealizowaną dzięki unijnemu współfinansowaniu - powiedziała Elżbieta Bieńkowska, wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju. - Przygotowywane są kolejne projekty, a z nowych dworców wkrótce będą mogli się cieszyć także mieszkańcy Bydgoszczy i Szczecina.

Na terenie krakowskiego kompleksu znajduje się przestrzeń komercyjna z kilkudziesięcioma punktami handlowymi i gastronomicznymi o łącznej powierzchni 3,8 tys. mkw. Centralnym punktem oraz wizytówką dworca jest powstały w 1996 roku, dwumetrowy, żeliwny globus, który pierwotnie stał na poziomie peronów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • maciej, 2014-02-17 10:39:55

    Wreszcie, jestem z Poznania i musze koniecznie pojechac i zobaczyć, gratulacje...