PARTNER PORTALU
  • BGK

Finansowy zastrzyk dla warszawskich dzielnic

  • JS    17 marca 2017 - 21:42
Finansowy zastrzyk dla warszawskich dzielnic
Ubiegły rok we wszystkich pilotażowych dzielnicach, upłynął na przeprowadzeniu konsultacji oraz przygotowywaniu koncepcji architektoniczno-urbanistycznych centrów lokalnych (fot.pixabay.com)

W czwartek, 16 marca, Rada Warszawy zdecydowała o przekazaniu dodatkowych środków na kolejne etapy związane z budową lokalnych centrów dzielnicowych.
• To już trzeci rok działalności programu Warszawskie Centra Lokalne, który stołeczny ratusz prowadzi we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich.

• Dla każdego miejsca powstają indywidualne rozwiązania, służące poprawie jakości przestrzeni i wprowadzeniu funkcji służących lokalnym społecznościom.

• Największy zastrzyk finansowy to 2 mln zł dla Mokotowa i 1,3 mln zł dla Żoliborza, środki te zostaną przeznaczone na I etapy prac projektowych i budowlanych.

Na czwartkowej, 16 marca, sesji stołeczni radni podjęli decyzję o przekazaniu dodatkowego wsparcia dla poszczególnych dzielnic. Największy zastrzyk finansowy to 2 mln zł dla Mokotowa i 1,3 mln zł dla Żoliborza, środki te zostaną przeznaczone na I etapy prac projektowych i budowlanych. Dodatkowe pieniądze na prace projektowe, zasilą również budżety Ursusa w kwocie 500 tys. zł oraz Pragi-Północ – 450 tys. zł. Ponadto Rada zdecydowała o przekazaniu 150 tys. zł dla Bemowa na przeprowadzenie konsultacji społecznych wraz z przygotowaniem koncepcji architektoniczno-urbanistycznej.

To już trzeci rok działalności programu Warszawskie Centra Lokalne, który stołeczny ratusz prowadzi we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich. Dla każdego miejsca powstają indywidualne rozwiązania, służące poprawie jakości przestrzeni i wprowadzeniu funkcji służących lokalnym społecznościom.

Ubiegły rok we wszystkich pilotażowych dzielnicach, upłynął na przeprowadzeniu konsultacji oraz przygotowywaniu koncepcji architektoniczno-urbanistycznych centrów lokalnych. Osiem dzielnic (Rembertów, Wawer, Białołęka, Ochota, Ursus, Żoliborz, Praga-Północ oraz Mokotów) w grudniu zakończyło prace i w tym roku przystępuje do realizacji wypracowanych koncepcji.

Najbardziej zaawansowany w pracach jest Wawer. Przygotowano tzw. program funkcjonalno-użytkowy na potrzeby budowy obiektu wielofunkcyjnego w Falenicy przy ul. Walcowniczej/Patriotów. Trwa także przygotowanie dokumentacji architektoniczno-budowlanej i wykonawczej dot. przebudowy lokalnego targowiska. W budynku wielofunkcyjnym znajdzie się filia Wawerskiego Centrum Kultury, filia Biblioteki Publicznej oraz Miejsce Aktywności Lokalnej. Kulturoteka w Falenicy stanie się integralną częścią centrum lokalnego, obejmującego także targowisko i jego otoczenie. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na II kwartał tego roku.

Dzielnica Ursus będzie zmieniała obszar położony wokół ul. Wojciechowskiego – modernizacji ma być poddany park Hassów, w tym muszla koncertowa, plac zabaw Hasanka oraz otoczenie kościoła z pawilonami kupieckimi. Planowane jest także stworzenie strefy sportu dla młodzieży. Na Żoliborzu I etap realizacji centrum lokalnego skupi się na obszarze położonym pomiędzy ul. Matysiakówny i Rydgiera. W okolicy placu zabaw „Figle i Psoty”, powstanie nowy obszar rekreacyjny Żoliborza Południowego, składający się z klubokawiarni, wielofunkcyjnego boiska oraz łąki. Na Pradze-Północ planowane jest przekształcenie placu Hallera. Plac w nowej odsłonie to m.in. wyremontowane ulice i chodniki, nowe lokale z atrakcyjną ofertą, większy plac zabaw, uporządkowane parkowanie, biblioteka z wychodzącym na ulicę tarasem oraz tężnia realizowana w ramach budżetu partycypacyjnego.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.