PARTNER PORTALU
  • BGK

Finisz naboru na schetynówki

  • GK/www.mswia.gov.pl    5 października 2011 - 09:09
Finisz naboru na schetynówki

Dziś (5 października) kończy się nabór na tzw. schetynówki w ramach kolejnej edycji „Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych”.
Do końca października wojewodowie ogłoszą wstępne listy rankingowe. To drugi etap rządowego programu – jego realizacja pozwoli na modernizację i rozbudowę ponad 13 tys. km dróg lokalnych, gminnych i powiatowych.

Czytaj też: Schetynówki znalazły się w ślepej uliczce

W roku 2009 w ramach „Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych” przekazano samorządom prawie 960 mln zł dotacji z budżetu państwa, a w roku 2010 – prawie 974 mln zł. Łącznie w latach 2009-2010 wyremontowano lub wybudowano 5,6 tys. km dróg Całkowita wartość inwestycji w tych latach wyniosła ponad 4 mld zł.

Czytaj też: Za kolejne schetynówki samorządy zapłacą więcej?

Początkowo planowano, że w trzech edycjach programu (lata 2009-2011) powstanie 6 tys. km nowych dróg lokalnych, ostatecznie uda się wybudować aż 8 tys. km. Dotychczasowy program zostanie zakończony w 2011 r.

6 września rząd zdecydował o kontynuowaniu programu przebudowy dróg lokalnych. Nowy etap „schetynówek” pod nazwą „Narodowy program przebudowy dróg lokalnych – Etap II. Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój” będzie realizowany w latach 2012-2015. Podobnie jak w latach ubiegłych, jednostki samorządu terytorialnego będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z budżetu państwa prac w zakresie przebudowy, budowy lub remontów dróg powiatowych i gminnych.

7 września br. ruszył nabór wniosków przez wojewodów do programu. Nabór wniosków w ramach drugiej edycji potrwa do 5 października.

Zgodnie z nowym programem, w 2012 r. rząd przekaże samorządom na realizację zadań drogowych 200 mln zł, w latach 2013-2015 będzie to 3 mld zł (po miliard w każdym roku), co oznacza łączne dofinansowanie na poziomie 3,2 mld zł. Samorządy chcące skorzystać z dotacji budżetowej będą musiały przeznaczyć środki własne na planowaną inwestycję infrastrukturalną.

Finansowanie inwestycji drogowych w latach 2012–2015 będzie w następujących proporcjach: 30 proc. środki budżetowe i 70 proc. środki własne samorządów (gmin i powiatów).

Zakłada się, że druga edycja programu pozwoli na przebudowę, budowę oraz remont nieco ponad 13 tys. km dróg lokalnych do końca 2015 roku. W 2012 roku modernizacja i rozbudowa obejmie drogi lokalne o łącznej długości około 850 km. W latach kolejnych zadaniami programu powinno zostać objętych corocznie około 4 tys. 150 km dróg lokalnych.

Program będzie realizowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz wojewodów. Minister będzie nadzorował i koordynował działania wojewodów, których podstawowym zadaniem będzie nabór wniosków o dotację budżetową od jednostek samorządu terytorialnego, a także udzielanie tych dotacji oraz monitorowanie ich prawidłowego wykorzystania i rozliczenia.

Rada Ministrów podczas posiedzenia 6 września br. przyjęła zarówno uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy program przebudowy dróg lokalnych – Etap II. Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój” oraz rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania dotacji celowych dla jednostek samorządu terytorialnego na przebudowę, budowę lub remonty dróg powiatowych i gminnych, przedłożone przez szefa MSWiA.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Cyryl, 2011-10-05 15:31:00

    To było stanowczo zbyt krótko ! To przecież nie może wystarczyć na naładowanie naszych akumulatorów! I co,znowu czekać tak długo na następną edycję?KOłowrotek i loteria?