PARTNER PORTALU
  • BGK

Firma Trias wyposaży stadion w Gdańsku

  • PAP    15 kwietnia 2010 - 09:50
Firma Trias wyposaży stadion w Gdańsku

Prezes Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 w umowie na wyposażenie teletechniczne stadionu widzi wyłącznie plusy.
W środę (14. kwietnia) w Gdańsku podpisano umowę na przygotowanie, realizację i eksploatację systemów teletechnicznych budowanego w Gdańsku Letnicy stadionu piłkarskiego. Przetarg wygrała firma Trias S.A, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w wysokości 87, 7 mln zł.

- Ponownie udało nam się zaoszczędzić na tej inwestycji sporo pieniędzy. Podana kwota brutto to 71 milionów 900 tysięcy netto, a my zakładaliśmy, że za zamontowanie wszystkich systemów elektronicznych, które są sercem stadionu, będziemy musieli zapłacić nawet 84 miliony złotych netto - powiedział prezes Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 Ryszard Trykosko.

- Zatem zysk jest niebagatelny. Kolejnym sprzyjającym elementem jest dla nas również system płatności. Do czasu zakończenia prac wszystko finansowane jest przez wykonawcę. My dopiero na końcu, po niezbędnych odbiorach i potwierdzeniu niezawodności zamontowanych systemów, zapłacimy za całą usługę. Przy okazji podpisaliśmy z firmą Trias drugą umowę. Na jej mocy ta toruńska spółka została nie tylko generalnym wykonawcą, ale także partnerem technologicznym tego stadionu i za prawo posługiwania się jego wizerunkiem przez pięć lat zapłaci 1,5 miliona złotych - dodał Trykosko.

- Dzięki tej umowie wchodzimy w ostatni etap budowy stadionu. Kolejną pomyślną wiadomością jest również podpisanie przez nas porozumienia z bankiem Pekao SA w sprawie finansowania tej inwestycji w wysokości 375 milionów złotych. Zatem środki na dokończenie budowy obiektu mamy zagwarantowane - powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Na mocy kontraktu z firmą Trias stadion zostanie wyposażony m.in. w cztery ekrany diodowe o powierzchni ponad 70 m kwadratowych, które zostaną podwieszone do konstrukcji dachu w rogach boiska oraz systemy nagłośnienia, Digital Signage (wytwarzania i zarządzania treściami multimedialnymi) i audiowizualne na salach konferencyjnych.

Położone zostanie też okablowanie na potrzeby transmisji TV - w sumie zostanie zainstalowanych 350 km kabli komputerowych oraz 10 km kabli światłowodowych, a cały obiekt będzie monitorowany przez 450 kamer. Ponadto system bezpieczeństwa obejmie zamontowanie systemów: kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, biletowego, alarmowego dla osób niepełnosprawnych, monitoringu konstrukcji dachu (specjalne czujki będą badały naprężenie dachu oraz temperaturę) oraz zarządzania bezpieczeństwem.

Dodatkowo umowa obejmuje zaprojektowanie i wykonanie systemu zegara centralnego, systemu do realizacji przekazu TV z wydarzeń na stadionie, systemów teletechnicznych na zewnątrz obiektu (wyposażenie toru wrotkarskiego, nagłośnienie wokół stadionu oraz oświetlenie specjalne). Wdrożone zostaną również systemy zarządzania nieruchomością (facility management) oraz parkingowy.

- To bez wątpienia największa inwestycja, w której nasza firma będzie brała udział. Dzięki wyposażeniu stadionu w zaawansowane technologicznie urządzenia oraz zintegrowaniu systemu zarządzania ten obiekt stanie się jednym z najnowocześniejszych tego typu stadionów w Europie i na świecie. Prace zamierzamy rozpocząć na początku maja i zgodnie z umową do końca roku musimy zakończyć swoją część robót - uzupełnił prezes zarządu Trias S.A. Zbigniew Klonowski.

- Aby zapewnić najwyższą jakość usług zaprosiliśmy do współpracy fachowych dostawców i podwykonawców. Jednym z nich jest firma Siemens. Z naszej strony na budowie będzie pracowało do 100 osób dziennie, zatem jak najszybciej musimy ustalić z głównym wykonawcą stadionu harmonogram wspólnych działań - mówił Klonowski.

Do ogłoszonego w sierpniu 2009 roku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie dialogu konkurencyjnego, przystąpiło 11 firm i konsorcjów. Budowę gdańskiego stadionu, który ma być jedną z aren piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku, rozpoczęto 15 grudnia 2008 roku, a jej zakończenie zaplanowano 21 stycznia 2011 roku. Cała inwestycja ma kosztować 630 milionów złotych. Na trybunach będzie mogło zasiąść 44 tysięcy widzów, którzy pierwszy piłkarski mecz zobaczą latem 2011 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.