PARTNER PORTALU
  • BGK

Firma wypowiada Warszawie wojnę o działkę

  • PropertyNews.pl    12 czerwca 2013 - 13:40
Firma wypowiada Warszawie wojnę o działkę

W ubiegłym tygodniu w Sądzie Okręgowym w Warszawie zapadł wyrok w sprawie dotyczącej działki przy ul. 29 Listopada 5, której użytkownikiem jest obecnie Griffin Group. Na wniosek Warszawy odebrał on niemal nienaruszalne dotychczas prawo do jej użytkowania wieczystego.




- Chociaż Griffin Group nie miała nic wspólnego z wyburzeniem stojących tam do 2011 r. koszar, ma utracić prawo użytkowania wieczystego. Nie godzi się z rolą ofiary sądowego rykoszetu i zapowiada prawną batalię - poinformowała firma.

"Niegdyś stały tam carskie koszary, których wyburzenie w 2011 r. przez spółkę Parkview Terrace odbiło się szerokim echem. Rzecz w tym, że obecny właściciel nie miał nic wspólnego z rozbiórką budynku. Wskazuje natomiast, iż faktyczną przyczyną zniszczenia koszar jest działalność samego miasta. Formalne błędy, opieszałość i brak koordynacji na lata zahamowały proces inwestycyjny" - czytamy w informacji spółki.

- Urzędnicy miejscy powoływali się na zapisy planu zagospodarowania, który przestał obowiązywać. Na ich podstawie bezprawnie żądali zaleceń konserwatorskich, podczas gdy stołeczny konserwator zabytków nie chciał ich wydać. Miasto jest jednocześnie stroną umowy i organem, którego decyzje mają kluczowe znaczenie dla jej realizacji- informuje Paweł Wołkanowicz, szef działu prawnego w Griffin Group.

Jak dodaje władze nie rozpatrzyły wniosku o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, chociaż miały taki obowiązek i wiążą się z tym przychody do budżetu.

- Jednocześnie, Griffin Group przejmując nieruchomość działała w zaufaniu do organów administracji, opierała się bowiem na uchwale Zarządu Gminy Warszawa Centrum z 2002, która wskazywała, że w przypadku niedotrzymania terminów zagospodarowania nastąpi nałożenie dodatkowej opłaty oraz wyznaczenie nowego terminu. Trudno oprzeć się wrażeniu, że po stronie urzędu od lat nikt nad tym procesem inwestycyjnym nie panuje - mówi Wołkanowicz.

Jak dodaje ciekawe jest to, że pomiędzy złożeniem pozwu o rozwiązanie umowy a zmianą właściciela, miejscy urzędnicy wydali poprzedniemu decyzję o warunkach zabudowy dla działki niezabudowanej. Jej zapisy uniemożliwiają odbudowę dawnych koszar.

- Działania urzędników są jak zwykle w takich wypadkach spóźnione. Dobrej woli i chęci rozwoju wskazanego terenu zabrakło, gdy była jeszcze możliwość wykorzystania starych murów przy tworzeniu nowego obiektu. Procedury administracyjne trwały tak długo, aż ich stan techniczny doprowadził do rozbiórki, a inwestor popadł w kłopoty - mówi mec. Rafał Rapala z Kancelarii Kochański Zięba Rapala i Partnerzy, specjalizujący się w obsłudze prawnej inwestycji realizowanych w Warszawie.

- Tymczasem decyzja sądu uderza w nowego użytkownika wieczystego, dzięki któremu projekt mógł wreszcie ruszyć i zastąpić otoczony płotem pusty plac eleganckim kameralnym budynkiem, doskonale wkomponowanym w to wyjątkowe sąsiedztwo - dodaje.

Griffin Group jest użytkownikiem działki od grudnia 2012 r. Wcześniej była ona pożyczkodawcą Parkview Terrace, zabezpieczonym na hipotece nieruchomości i udziałach spółki. Rażące naruszenie warunków umowy pożyczki spowodowało, że niezbędna stała się egzekucja zobowiązań, która w efekcie przyniosła przejęcie kilku atrakcyjnych nieruchomości należących do kredytobiorcy.

Działka przy ul. 29 Listopada była najmniejszą z nich i najniżej wycenianą.

"Dla Griffina sprawa ta ma zatem niewielkie - w porównaniu z wieloma innymi realizowanym aktualnie projektami - znaczenie biznesowe. Może mieć natomiast daleko idące konsekwencje dla całego rynku nieruchomości. Działania urzędników oraz decyzja sądu uderzają w zaufanie, jakim cieszy się instytucja użytkowania wieczystego, zwłaszcza w przypadku kredytów zabezpieczanych hipoteką. W skrajnym przypadku może to zablokować inwestycje w Warszawie i wielu innych miastach, zwłaszcza na tzw. Ziemiach Odzyskanych" - czytamy dalej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.