PARTNER PORTALU
  • BGK

Firmy do budowy A1 zostały wybrane

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    20 maja 2010 - 07:25
Firmy do budowy A1 zostały wybrane

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych podzieliła kontrakty warte 2,4 mld zł na budowę 75 km A1 z Torunia do Łodzi.
Hiszpanie, Niemcy, Czesi i Irlandczycy wybudują tę autostradę, i to za ok. 800 mln zł mniej, niż przewidywał kosztorys – informuje „Rzeczpospolita”.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chciała na budowę ponad 75 km wydać 3,22 mld zł. Cztery konsorcja, które złożyły najkorzystniejsze oferty, zaproponowały, że zrealizują inwestycję za 2,42 mld zł. Mają zdążyć do kwietnia 2012 r.

Trasa z Torunia do Łodzi została podzielona na cztery odcinki. Pierwszy fragment – do Sójek o długości 30 km za 800 mln zł (o ok. 600 mln taniej niż kosztorys), ma wybudować konsorcjum z irlandzką spółką SRB Civil Engineering, tą samą, która odpadła z wyścigu o budowę A2 z Łodzi do Warszawy.

Na budowę kolejnego fragmentu (15,2 km) z Sójek do Kotliskiej, najkorzystniejszą ofertę złożyło polsko-czeskie konsorcjum firm Poldim i Bögl a Krýsl. Wyceniło prace na 542 mln zł – o 100 mln zł poniżej kosztorysu. 9 km trasy z Kotliskiej do Piątek ma wybudować Sando Budownictwo Polska wraz z partnerem z Hiszpanii – Construcciones Sanchez Dominguez-Sando. Ich oferta opiewała na 512 mln zł przy kosztorysie 621 mln zł.

Najkorzystniejszą ofertę na budowę ostatnich 21 km autostrady przed Łodzią złożyły firmy Johann Bunte Bauunternehmung GmbH&Co, PRM Mosty Łódź, Erbedim i Intercor. Za prace chcą otrzymać prawie 570 mln zł. Rząd przeznaczył na budowę tego fragmentu ok. 591,6 mln zł – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.