PARTNER PORTALU
  • BGK

Firmy mogą się już wprowadzać do parku naukowego w Białymstoku

  • PAP    16 lipca 2014 - 19:44
Firmy mogą się już wprowadzać do parku naukowego w Białymstoku

Pierwsze firmy mogą się już wprowadzać do obiektów Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. W inkubatorze parku ma się ulokować 26 młodych firm zaczynających działalność, a w centrum technologicznym - sześć kolejnych, które mają już doświadczenie.
Tyle firm zadeklarowało chęć funkcjonowania w parku i korzystania z jego usług, w tym ulg za wynajem powierzchni biurowych.

Dyrektorka parku Anna Daszuta-Zalewska powiedziała, że liczy na to, iż pierwsze firmy wprowadzą się jeszcze w czerwcu. Przedtem jednak muszą podpisać umowy, które otrzymały.

"Przedstawiciele tych firm przychodzili do parku, oglądali swoje przyszłe lokale, pytali, kiedy będą mogli się wprowadzać, czekają na dokumenty. Mam nadzieję, że te firmy z nami zostaną" - powiedziała Daszuta-Zalewska. Siedem innych młodych firm, które początkowo chciały działać w inkubatorze, oficjalnie zrezygnowało. Wciąż jednak firmy - chętne do lokowania się w parku - mogą się zgłaszać.

W Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym (BPN-T) chcą głównie działać firmy z branży IT, ICT, automatyki, robotyki oraz medycyny. "Idziemy w kierunku nowoczesnych technologii IT, ICT w medycynie, również nowoczesnych tworzyw. Lokatorem jednego z naszych laboratoriów - analiz fizykochemicznych - będzie przedsiębiorstwo, które bada, tworzy nowe materiały, m.in. kompozytowe" - powiedziała dyrektorka BPN-T.

Zakończenie budowy Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego opóźniło się o ponad rok. Firma, która budowała park, jest w upadłości. Już wcześniej miasto naliczyło jej ok. 18 mln zł kar umownych za niedotrzymywanie terminów zakończenia inwestycji. Opóźniał się również odbiór obiektów, gdyż były usterki.

Do końca czerwca ma być gotowa tzw. strategia komunikacji marki BPN-T. Będą tam określone plany promocyjne parku. BPN-T chce współpracować z innymi tego typu placówkami oraz z instytucjami otoczenia biznesu. Liczy m.in. na współpracę z innymi parkami z terenu Polski wschodniej ze względu na podobną specyfikę czy podobne problemy - tłumaczy Anna Daszuta-Zalewska.

Trwają przetargi na wyposażanie laboratoriów badawczych parku. Część z nich jest rozstrzygnięta, część w trakcie, będą jeszcze ogłaszane kolejne. Wkrótce mają też ruszyć prace nad stworzeniem centrum przetwarzania danych.

BPN-T ma podpisane listy intencyjne o współpracy z podlaskimi wyższymi uczelniami. Liczy na wspólne przedsięwzięcia. Uniwersytet Medyczny na przykład ma współpracować przy tworzeniu laboratorium obrazowania medycznego. Już wcześniej zapowiadano, że będzie tam działać najnowocześniejszy sprzęt m.in. do diagnostyki raka.

BPN-T to jedna z największych inwestycji realizowanych przez władze Białegostoku z wykorzystaniem funduszy z UE. Oprócz budowy inkubatora i centrum technologicznego przebudowano również ulice w sąsiedztwie parku, uzbrojono 23 ha gruntów dla inwestorów. Dwie pierwsze firmy kupiły już działki pod inwestycje o łącznej powierzchni 2,6 ha. Wartość całego projektu dotyczącego powstania BPN-T to 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł to dotacja z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej.

W połowie lipca Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma składać do Ministerstwa Gospodarki wniosek o poszerzenie jej obszaru. Do jej podstrefy mają być włączone także grunty przy BPN-T (te, które nie zostały jeszcze sprzedane).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.