PARTNER PORTALU
  • BGK

Firmy odstąpiły od umowy na budowę dachu Stadionu Śląskiego

  • PAP    21 czerwca 2013 - 16:18
Firmy odstąpiły od umowy na budowę dachu Stadionu Śląskiego

Konsorcjum firm, które miały zbudować zadaszenie Stadionu Śląskiego w Chorzowie odstąpiło od kontraktu nie dokończy tej inwestycji. Samorząd województwa śląskiego zapowiada rozpisanie nowego przetargu.
Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009, kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji (głównie chodzi o montaż dachu).

W lipcu 2011 zasadnicze prace przy przebudowie wstrzymano z powodu awarii podczas podnoszenia linowej konstrukcji dachu.

Wchodząca w skład konsorcjum spółka Mostostal Zabrze Holding w komunikacie poinformowała, że decyzję o odstąpieniu podjęto w związku z "zaistniałym po stronie zamawiającego zawinionym opóźnieniem, jak również istotnym niedopełnieniem przez zamawiającego zobowiązań kontraktowych".

Zdaniem firmy ekspertyzy wykazały, iż powodem awarii były błędy projektowe, a ponieważ nie ma "prawidłowej i kompletnej dokumentacji projektowej" konsorcjum nie jest w stanie realizować inwestycji, a dalszy przestój oznacza koszty dla wykonawcy.

Rzeczniczka marszałka woj. śląskiego Aleksandra Marzyńska poinformowała, że samorząd podjął negocjacje, ale zaproponowane przez wykonawcę warunki dalszej współpracy nie pozwoliły na zawarcie porozumienia.

"To nie oznacza końca obiektu, wręcz przeciwnie. Niebawem ogłoszone nowe postępowanie przetargowe, a jeśli tylko radni wyrażą zgodę, powołana zostanie spółka Stadion Śląski" - poinformowała.

Czytaj też: Stadion Śląski skazany na sukces. O ile uda się go skończyć

Ostatni mecz piłkarski rozegrany został na chorzowskiej arenie 14 października 2009. Po samobójczym golu Seweryna Gancarczyka reprezentacja Polski przegrała na ośnieżonym boisku ze Słowacją 0:1 w eliminacjach mistrzostw świata. To był 55. mecz Polaków na tym obiekcie.

Zgodnie z przedstawionymi w marcu 2013 symulacjami urzędu marszałkowskiego kontynuacja budowy zadaszenia Stadionu może kosztować 128,7 mln zł, co po odjęciu pozostających do dyspozycji w ramach obecnego kosztorysu ok. 7,3 mln zł daje 121,4 mln zł. Przy braku problemów w finansowaniu dokończenie obiektu wraz z budową jego zadaszenia mogłoby potrwać do czerwca 2015 r.

O przenosinach na "Śląski" wielokrotnie wspominali działacze chorzowskiego Ruchu, którego piłkarze grają na położonym niedaleko przestarzałym obiekcie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.