Firmy ustawiły przetarg w stolicy

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 23-06-2010
  • drukuj
Służby specjalne i prokuratorzy podejrzewają, że trzy największe działające w kraju firmy budowlane ustawiły przetarg na odcinek trasy S8 znanej jako węzeł Konotopa – Powązkowska.
Firmy ustawiły przetarg w stolicy

Zmowa pozwoliła im pobić rekord Europy w kosztach budowy kilometra drogi. Wynosi on 200 mln zł, czyli około 50 mln euro. Według hipotezy przyjętej przez śledczych Strabag, Mostostal Warszawa i Budimex z premedytacją zawyżyły te koszty. W tym celu porozumiały się ze sobą w czasie serii dyskretnych spotkań. Szczegóły uzgadniali osobiście najważniejsi menedżerowie, także za pomocą telefonów i e-maili – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zamiast stanąć do przetargu oddzielnie zawiązały konsorcjum. Decyzja o jego wygranej zapadła w GDDKiA pod koniec 2007 r. Najpierw przetarg został unieważniony, gdyż drogowcy chcieli zapłacić najwyżej 1,7 mld zł. A oferty opiewały na 2,15 mld zł. Potem GDDKiA zmieniła decyzję i przyznała wygraną konsorcjum. Jej władze tłumaczyły, że powtórzenie przetargu nie zagwarantowałoby ani większej konkurencji, ani obniżenia oferowanych cen.

W rok po podpisaniu umowy przez GDDKiA kryzys zmusił firmy do szaleńczej konkurencji o każdy kontrakt. Budowa 19-kilometrowego odcinka (dwukrotnie dłuższego od Konotopy) autostradowej (droższa technologia) obwodnicy Wrocławia będzie kosztować do 2 mld zł – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Tego co wprowadził przetargi powinno się rozstrzelać w samo południe pod pałacem kultury. Byłem w USA kilkanaście lat, nigdzie nie słyszałem o żadnych przetargach. Jeśli inwestor chce inwestować to jego sprawa jakiego wykonawcę zaangażuje. Weźmie złego który nie potrafi robić to umoczy tyłek, weźmie... drogiego to przepłaci itd. Przetargi to durnota debili którzy chcą coś robić a nie mają zielonego pojęcia, a potem słyszymy " służby specjalne - to oni w te karty graja. rozwiń

wrwrwrw, 2010-06-23 13:15:10 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE