Fortyfikacja Twierdzy Zamość prawie jak nowa

Zakończyły się prace restauracyjne przy odtworzeniu historycznego przebiegu dawnych fortyfikacji Twierdzy Zamość. Twierdza ta, powstała na przełomie XVI i XVII w., była jedną z największych na ziemiach polskich.
Fortyfikacja Twierdzy Zamość prawie jak nowa
"Otwarcie odrestaurowanych obiektów i udostępnienie ich turystom planowane jest w grudniu tego roku lub na początku przyszłego" - powiedział Paweł Czechalski z biura promocji zamojskiego Urzędu Miasta.

Trwają jeszcze prace adaptacyjne pomieszczeń wystawienniczych i ekspozycyjnych w Muzeum Fortyfikacji i Broni (utworzonym w rejonie bastionu III), w którym wykorzystane ma być wiele nowoczesnych, m.in. elektronicznych, narzędzi prezentowania historii. W muzeum mają też być m.in. eksponaty broni należące do zbiorów Muzeum Zamojskiego oraz broń z XIX i XX wieku.

Fortyfikacje wokół Zamościa powstały na przełomie XVI i XVII w. na zlecenie założyciela miasta hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Twierdza była wielokrotnie przebudowywana. W XVII w. jej mury liczyły 2,5 km długości, tworzyły nieregularny siedmiobok z siedmioma bastionami w załamaniach. W drugiej połowie XIX w. na rozkaz cara Aleksandra II twierdza została zlikwidowana; większość umocnień rozebrano.

Ocalałe fragmenty twierdzy zostały wyremontowane, a niektóre budowle całkowicie lub częściowo zrekonstruowane. Utworzono ziemne wały, które zaznaczają przebieg dawnych murów. Będzie nimi prowadziła trasa turystyczna.

Wyremontowano kazamaty (rodzaj schronu) w bastionach II i IV, zbudowano most przed Bramą Szczebrzeską, uwidocznione zostały dawne zarysy bastionów V i VI. Zrekonstruowano wał forteczny od bastionu III do Bramy Szczebrzeskiej. Przebudowany został też amfiteatr zlokalizowany na terenach fortecznych, wokół obiektów fortyfikacyjnych powstały ścieżki rowerowe i oświetlone trasy turystyczne.

Renowacja ocalałych fragmentów twierdzy oraz rekonstrukcja niektórych elementów realizowana była w ramach dwóch projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Łączny koszt obu projektów to ponad 95,7 mln zł, z czego ponad 73 mln zł to dotacja z programów Innowacyjna Gospodarka oraz Infrastruktura i Środowisko.

Od wielu lat w Zamościu systematycznie restaurowane jest też Stare Miasto - nazywane Perłą Renesansu, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odnowiono Rynek Wielki, renesansowe staromiejskie podwórka, Rynek Wodny, Rynek Solny.

Zamość pozyskiwał na te cele dotacje z różnych źródeł - funduszy unijnych, budżetu państwa, Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Czechalski powiedział, że od 2004 r. na projekty związane z rewitalizacją zespołu staromiejskiego wydano już ok. 160 mln zł, z czego 121 mln stanowi dofinansowanie.

Zamojski zespół staromiejski wraz z terenami fortecznymi ma być atrakcją dla turystów podróżujących szlakiem dziedzictwa kulturowego, szlakiem UNESCO czy historycznym szlakiem polskich obiektów fortecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE